Cts. Tem 20th, 2024

Makedonya’da orman yangınları devam ediyor

Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte Makedonya’da başlayan orman yangınları devam ediyor.

Matka’da çıkan yangın kontrol altına alınırken “Makedonski Brod”un Trebovle köyünde 10 gündür devam eden yangın Brvenica ve Gostivar’ın Korita köyüne doğru genişliyor. Kriz Yönetimi Merkezi tarafından yapılan açıklamada Makedonya’nın hemen hemen her yerinde orman yangınlarının devam ettiğini bildirdi.

Dün akşam Studeniçan yakınlarında başlyan yangına iki itfaiye aracı ve “Karacica” orman ekipleri tarafından müdahale edildi. Karacica orman ekipleri aynı zamanda dün akşam saat: 20:00’da Boyane köyündeki Zeden dağında çıkan yangına da müdahale etti.

Makedonya’nın güneybatı dağlık bölgesinde ise Zmiyarnik bölgesinde Lutoec’te, Yasikioec bölgesinde Rasteş köyünde de orman yangınları devam ediyor. Kontrol altına alındıktan sonra Deviç köyünde dün tekrar başlayan yangına itfaiye ekipleri müdahale ediyor.

Kruşevo Belediyesine bağlı Podvis köyünden Lokveni köyüne doğru 2 Ağustos’ta başlayan yangın da hala devam ediyor. Kruşevo, Krivgaştani ve Manastır ekipleri yangına müdahale etti. Alınan son bilgilere göre, dün saat 21:00’da itibaren yangın Aldanci ve Norovo köylerine sıçramış durumda.

Kriz Yönetimi Merkezi daha önce yapmış olduğu açıklamada, Makedonya’daki orman yangınlarının kontrol altına alınabilmesi için yurtdışından destek gerektiği açıklanmıştı.

Kaynak : http://timebalkan.com/makedonyada-orman-yanginlari-devam-ediyor/

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir