Cts. Tem 13th, 2024

Milliyet yazarı duyurdu: TRT Belgesel, Discovery’ye rakip oluyor!

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2018-07-19 06:19:43Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

TRT Belgesel kanalı, yeni yüzüyle sonbaharda izleyici karşısına çıkacak.

Milliyet Gazetesi yazarı Sina Koloğlu, TRT Belgesel kanalında yaşanacak yenilikleri köşesinde taşıdı.

Sina Koloğlu’nun bugünkü yazısından o bölüm:

TRT Belgesel, Discovery’ye rakip oluyor

TRT Belgesel kanalı, 2017’den beri ‘gizli bir projeyi’ gerçekleştiriyor. Sonbaharda, yeni yüzüyle karşımıza çıkacak. Şu ana kadar, 200 saatlik bir içerik hazırlamışlar. Toplamda 43 yeni yapım olacak.

Kanal, yerli dizilerin izinden gidiyor ve Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Orta Doğu bölgesinin DiscoveryChannel’ı olma iddiasında… TRT Belgesel Kanal Koordinatörü Süleyman Tezgel’le konuştum. Tezgel, “Duygularıyla hareket eden bir coğrafyadayız. Belgesellerin farkı da burada… Dizilerimizi takip eden ülke izleyicisi için belgesellerimizin de etkili olacağına inanıyoruz” dedi. Yapımların fragmanlarını izledim. Emek, çekim, hikayeler ve çeşitlilikle, “Neden olmasın?” dedirtiyor. Araba ustalarımız, kriminal uzmanlarımız ve macera adamlarımız, bu belgesellerde yerini alıyor.

‘Büyük para harcandı’

Harcanan rakamı söylediler ama açıklamayacağıma söz verdim. İpucu, çift haneli milyon TL… TRT’nin belgesel kanalı için, bugüne kadar ayrılmış en büyük miktar.

Diziden belgesele…

Onlarda Ed Stafford varsa, bizde de Reshad Strik var. ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisinde Kladyus rolüyle yer alan Boşnak oyuncu Strik, ‘ailenin yeni üyesi’ olarak projeye dahil oldu. Dünyayı dolaşıyor ve değişik kültürlerin yaşam mücadelesinde yer alıyor.

Dünya çapında koruma

Discovery’ye taş çıkartabilecek bir ‘Savunma Sanatları’ belgeselindeki yıldızımız ise, Nehar Eren… Judo ile başladığı savunma sanatı macerasına, Bruce Lee’den ve Yip Man’dan bildiğimiz ‘wing chun’la devam etti. Yurt dışında ‘anti terör’, ‘birden fazla ve farklı silahı aynı anda kullanma’, ‘yüksek risk altında silahlı koruma’, ‘yüksek risk altında araç kullanma’, ‘çatışma anında askeri ilk yardım’ gibi özel eğitimleri tamamladı. Eren, şu anda uluslararası birçok üst düzey bürokrat, dünyaca ünlü sanatçılar ve iş insanları için yakın korumalık yapıyor.

Abdülhamid anlatırsa…

Mesela, ‘Ucuz Hayatlar’ belgeseli, bir Afganistan dramı… ‘Büyük Mücadele’yse, 1 doların altında gelirle geçinen insanların hikayelerini anlatıyor. ‘Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları’ anlatımında, Abdülhamid rolüyle bütünleşen Bülent İnal var. Viasat History kanalının örneklerini aratmıyor.

Kaynak : http://www.medyaradar.com/milliyet-yazari-duyurdu-trt-belgesel-discoveryye-rakip-oluyor-haberi-1234965

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2018-07-19 06:19:43Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir