G-5HQRNHEWSG Mostar’ın Değişmeyen Belediye Başkanı Görevden Ayrılıyor – Bosnaklar1.com

Mostar’ın Değişmeyen Belediye Başkanı Görevden Ayrılıyor

Wizz Air’den Saraybosna İçin Büyük Adım
Şubat 4, 2021
Bosna Sırp Cumhuriyeti, ABD’de Lobi İçin 780 Bin Dolar Harcayacak
Şubat 13, 2021

Mostar’ın Değişmeyen Belediye Başkanı Görevden Ayrılıyor

2004 yılından bu yana Mostar şehrinin Belediye Başkanı olarak görev yapan Lyubo Beşliç, 15 Kasım’daki seçimlerde yeni üyeleri seçilen Mostar Şehir Konseyi’nin yeni belediye başkanını seçmesiyle görevine veda edecek.
Mostar’da 12 yıl aradan sonra yapılan yerel seçimlerin ardından şehirde Şehir Konseyi, yeni belediye başkanını seçmek üzere ilk oturumunu bugün gerçekleştirecek.

Boşnakça ve Hırvatça lisanlarında “Köprülü Kent” manasına gelen Mostar’daki yerel seçimler, Boşnak ve Hırvat siyasi partilerinin seçim kanunu üzerinde uzlaşamamaları nedeniyle yapılamıyordu.

Mostar, bu süre boyunca HDZ’li Belediye Başkanı Lyubo Beşliç’in riyasetinde kalmış, SDA’lı temsilciler de belediye yönetiminde yer almışlardı. Mostar’ın “Ebed Müddet Belediye Başkanı” olarak anılan ve 2004 yılından bu yana görevde olan Beşliç, 2019’da rahatsızlandığında, şehirde ne belediye başkan yardımcısı ne de yeni bir belediye başkanını seçebilecek şehir konseyi olmadığı için büyük bir belirsizlik yaşanmıştı. Beşliç, görev süresi 2012 yılında dolmuş olmasına rağmen yeni seçimler gerçekleştirilene kadar “geçici belediye başkanı” olarak görevine devam ediyordu.

Zambak.ba


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir