G-5HQRNHEWSG Mutfaklarda çorba, makarna,pilav pişiyor… Vatandaş ete hasret – Bosnaklar1.com

Mutfaklarda çorba, makarna,pilav pişiyor… Vatandaş ete hasret

Barcelona’dan Arda Turan açıklaması!
Ocak 13, 2018
Sağlık Bakanlığı uyardı! Virüs her yerde
Ocak 13, 2018

Mutfaklarda çorba, makarna,pilav pişiyor… Vatandaş ete hasret

Metro Toptancı Market, KONDA Araştırma ve Danışmanlık ile birlikte Türkiye’de Yeme İçme Değerleri ve Alışkanlıkları Araştırması’na imza attı. Araştırmanın en çarpıcı iki sonucu ise Türkiye’de insanların sofralarda et ve et ürünlerine büyük özlem duyması ve üreticilere güvenmemesi oldu.

Toplam 31 kentte 2.713 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, yüksek gelir grubundakiler haftada iki kez, düşük gelir grubu ise haftada 1 kez et yiyebiliyor. Düşük gelir grubu haftada 279 gram et ve tavuk tüketebilirken bu rakam yüksek gelir grubuna giren kişilerde 645 grama çıkıyor. Araştırmada evinizde en çok hangi yemek pişiyor sorusuna verilen ilk 3 yanıt ise çorba makarna ve pilav.

EN BÜYÜK SORUN PARA

Et ve et ürünlerine duyulan özlemin kaynağında ise fiyat ve gelir sorunu yatıyor. Araştırmaya göre para sıkıntısı olmaması durumunda Türkiye’de insanların buzdolabında en çok görmek istediği ürün yüzde 62.3 ile et ve et ürünleri. Sebze ve meyve yüzde 8.8 ile ikinci sırayı alırken aradaki makasın büyüklüğü, vatandaşların beslenme konusundaki temel sorununun yüksek fiyat ve düşük gelir olduğuna işaret ediyor. Yüzde 4.1 ile balık, yüzde 3.3 ile peynir ve yüzde 2 ile alkollü içecekler yine Türk insanının para derdi olmadan en çok almak istediği gıda maddeleri arasında yer aldı.

DIŞARIDA DÖNER YENİYOR

Araştırmada öne çıkan bir başka nokta ise dışarıda yemek yeme oranları. Türkiye’de yüzde 35’lik bir kesim dışarıda hiç yemek yemiyor. Dışarıda yemek yiyen yüzde 65’lik oranın ortalama harcaması ise yüzde 65. Lüks restoranlardaki ortalama harcama 91 TL olurken, meyhanelerde 71 TL, büfede ise 24 TL’lik yeme içme harcaması yapılıyor. Dışarıda en çok yenen ürünler ise döner, kebap, et ve fast food. Sağlıklı yeme içme trendi ise alışkanlıklara yansımaya başlamış durumda. Araştırmaya katılanların yüzde 39’u şekeri, yüzde 35’i tuzu, yüzde 21’i ise yağı azalttığını açıkladı.

ETLE İMTİHAN 3 AYDA ÇÖZÜLMEZ

Metro Toptancı Market Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özerkan, Türkiye’de damak tadının daraldığını ve bu durumun turizm başta olmak üzere pek çok sektörün gelirini etkilediğini dile getirdi. Dünya sebze meyve ağırlıklı beslenmenin hayalini kurarken, Türkiye’nin hâlâ etin hayalini kurduğunu kaydeden Kubilay Özerkan, Türkiye’nin etle olan imtihanın 3 ayda çözülebilecek bir sorun olmadığına dikkat çekti.
“Bugün Adana kebap da, islim köfte de, hamburger de aynı etten yapılıyor” örneğini veren Özerkan, Türk mutfağının gerçek potansiyeline ulaşamaması durumunda turiste kişi başı 1.000 dolar harcatmanın hayal olacağına dikkat çekti. Kuruluş olarak işlerini elma alıp satmak olarak görmediklerini Türk mutfağının gerçek potansiyelini ortaya çıkması için çalıştıklarını aktaran Özerkan, “Bu sadece üretim ile çözülmeyecek. Türkiye’de yeme içme alışkanlıkları da değişiyor. Türkiye’nin kişi başı gelirleri bir günde 20 bin dolara çıksa da yeme içme alışkanlığı bir günde değişmeyecek” dedi.

Kaynak : http://www.yonhaber.com/ekonomi/56613/mutfaklarda-corba-makarnapilav-pisiyor-vatandas-ete-hasret


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir