G-5HQRNHEWSG NATO-Bosna Hersek ilişkileri – Bosnaklar1.com
Boşnak Oyuncu Beşiktaş Yolunda
Ekim 24, 2017
Bosna Hersek 100 bin Türk öğrenciyi bekliyor
Ekim 25, 2017

NATO-Bosna Hersek ilişkileri

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Covic, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü

 

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dragan Covic, NATO’dan Üyelik Eylem Planı’nın (MAP) başlatmasını istedi.

Covic, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ittifakın Brüksel’deki ana karargahında bir görüşme gerçekleştirdi.
İkili, basına kapalı yapılan görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ittifak ile Bosna Hersek arasında yakın bir iş birliği olduğunu, ziyaretin de bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Görüşmede Bosna Hersek’teki reformları ve ülkenin Avrupa-Atlantik hedeflerini değerlendirdiklerini belirten Stoltenberg, taşınmaz askeri mülklerin kayıt altına alınmasını memnuniyetle karşıladıklarını ancak bu konuda daha fazla çaba sarfedilmesi gerektiğini ifade etti.

Bosna Hersek Savunma Planı’nın kabul edilmesinden de duyduğu memnuniyeti aktaran NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Bu planı gerçekleştirebilmek için uygulanmasına odaklanılmalı. Bu alandaki çabaların artırılması konusunda Bosna Hersek’e güveniyorum.” dedi.

ÜYELİK EYLEM PLANI

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Covic ise, NATO konusundaki kararlılıklarını dile getirerek, Üyelik Eylem Planı’nın (MAP) başlatılabilmesi için ittifak ülkelerine olumlu mesaj göndermeye hazır olduklarını belirtti.
Bu konudaki yükümlülüklerin karşılanmasında ilerleme kaydettiklerini anlatan Covic, “Belki olması gerektiği kadar hızlı değil. Ancak bir çok yasal engel olduğu da bir gerçek. Üzerimize almış olduğumuz yükümlülükleri yerine getirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Umarım bu, Üyelik Eylem Planı’nın başlatılması için yeteri kadar motive edici olur.” diye konuştu.

Stoltenberg, şubat ayında Bosna Hersek’e yaptığı ziyarette, tüm taşınmaz askeri mülklerinin devlet tarafından kaydının sağlanması halinde MAP’i başlatmaya hazır olduklarını söylemişti.

 

Kaynak : Dünya Bülteni/ Haber Merkezi  www.dunyabulteni.net


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir