G-5HQRNHEWSG Oyu Çalınan Boşnak Seçmen: İmza Toplamak İçin Kimliklerimizi İstediler – Bosnaklar1.com

Oyu Çalınan Boşnak Seçmen: İmza Toplamak İçin Kimliklerimizi İstediler

Bosna Hersek’teki savaş suçları nedeniyle iki eski Sırp askere 16 yıl hapis cezası
Aralık 3, 2020
Bosna Hersek Nüfusu Her Yıl “Küçük Bir Şehir Nüfusu” Kadar Azalıyor
Aralık 3, 2020

Oyu Çalınan Boşnak Seçmen: İmza Toplamak İçin Kimliklerimizi İstediler

Bosna savaşı sırasında Srebrenitsa’yı terk etmek zorunda kalan ve Hollanda’da yaşayan Salih Paşaliç, Bosna Hersek’te 15 Kasım’da gerçekleştirilen yerel seçimlerdeki oy hırsızlığının kurbanlarından biri olduğunu açıkladı.
N1 televizyonuna konuşan Paşaliç, seçimden birkaç gün önce kendisiyle iletişim kuran bir akrabasının Srebrenitsa Belediye Meclisi’nde aday olmak için 300 imzaya ihtiyaç duyduğunu ve buna binaen kendisinden kimlik bilgilerini istediğini açıkladı. Akrabasına her seçimde oy kullandığını söyleyerek kendisi, eşi ve iki oğlunun kimlik bilgilerini gönderdiğini söyleyen Paşaliç, “Her seçimde oy kullandığımız için seçmen kaydımızın onaylanıp onaylanmadığını kontrol etmek istedim. Sonrasındaysa beni, eşimi ve iki oğlumu Sırbistan’dan oy kullanacak şekilde kaydettiklerini farkettim” dedi.

Kendisinin Hollanda’da yaşadığını ve yetkililere Hollanda’da yaşadığını belgelemeye hazır olduğunu söyleyen Paşaliç, Srebrenitsa’da son günlerde yaşananların kendisi ve ailesi için acı verici bir süreç olduğuna dikkat çekti.

Bosna Hersek Araştırma ve Koruma Ajansı (SIPA) bünyesindeki özel polisler, Salı günü yerel seçimlerde usulsüzlük şüphesiyle Srebrenitsa ve Tuzla’da bazı adreslere baskın düzenlemiş ve üç kişiyi gözaltına almıştı. Şüphelilerin aralarında Almanya, Hollanda, Danimarka, Fransa ve ABD’nin de bulunduğu üçüncü ülkelerde yaşayan Boşnak seçmenlere ait bilgileri çalarak Sırbistan’da ikamet ediyor gibi gösterdiği ve posta yoluyla bunlar adına oy kullandığından şüpheleniyor.

Srebrenitsa’da halihazırdaki görevde olan Bosnalı Sırp Belediye Başkanı Mladen Gruyiçiç, seçimlerde oy hırsızlığı yaşandığı iddialarını reddediyor ve şehrin normalleşmeye başladığını ve Boşnak seçmenlerin Sırp bir politikacı için oy kullanmış olmasının garipsenmemesi gerektiğini kaydediyor.

Gruyiçiç’in Srebrenitsa soykırımını reddediyor olması, Bosnalı Müslümanlar açısından bu belediyedeki seçimlerin sonucunu daha önemli kılıyor.

1995 yılı Temmuz ayında emniyeti Birleşmiş Milletler (BM) tarafından güvence altına alınan Srebrenitsa’da yaklaşık 8 bin silahsız Müslüman, Bosnalı Sırp kuvvetleri tarafından sistematik bir şekilde katledilmişti.

Zambak.ba


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir