G-5HQRNHEWSG Rusya’dan Bosna Hersek’te etnik gerginlik açıklaması – Bosnaklar1.com

Rusya’dan Bosna Hersek’te etnik gerginlik açıklaması

Bosna Hersek Meclisi Savunma Bakanı Podzic’in görevden alınmasını kabul etmedi
Ekim 27, 2021
TİKA, Bosna Hersek’teki Zenica Cezaevinde dikiş atölyesi açtı
Ekim 27, 2021

Rusya’dan Bosna Hersek’te etnik gerginlik açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bosna Hersek’teki etnik gerilimlerin endişeye neden olduğunu açıkladı.

Pazartesi günü yayınlanan yazılı açıklamada Bosna Hersek’teki etnik gerlimlerin ülke ve bölgede istikrar ve güvenlik açısından potansiyel bir tehdit oluşturduğu uyarısında bulunuldu. Açıklamada, durumun 2 Kasım’da BM Güvenlik Konseyi’nde Bosna Hersek’e ilişkin olarak yapılacak oturumda detaylı bir şekilde değerlendirilmesinin beklendiği ifade edildi.

Sırp halkının “şeytanlaştırılmasının” kabul edilemez olduğu kaydedilen açıklamada Sırp liderlere yönelik yaptırım tehditlerinin de değersiz ve gayrimeşru olduğu ileri sürüldü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında Dayton Anlaşması’nın Bosna Hersek’in üç kurucu halkı Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırpların eşit haklara sahip olmalarını öngördüğünü ve seçim kanunu dahil tüm tartışmalı konularda diyaloga başvurulması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada Bosna Hersek’in iç meseleleri ve egemenliğine yönelik yıkıcı müdahalelere derhal son verilmesi çağrısı yapıldı. https://timebalkan.com/rusyadan-bosna-hersekte-etnik-gerginlik-aciklamasi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir