G-5HQRNHEWSG Şanlıurfa, Saraybosna İle Kardeş Şehir Olma Yolunda – Bosnaklar1.com

Şanlıurfa, Saraybosna İle Kardeş Şehir Olma Yolunda

Boşnak Lider Bakir İzzetbegoviç, Şanlıurfa’ya Hayran Kaldı
Ekim 27, 2017
Alija Dizisi’nin 1. Bölüm Fragmanı Yayınlandı
Ekim 27, 2017

Şanlıurfa, Saraybosna İle Kardeş Şehir Olma Yolunda

Bosna Hersek kurucu lideri merhum Aliya İzzetbegoviç’in oğlu Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Şanlıurfa ziyareti devam ediyor.
Ziyaret sırasında Başkan Nihat Çiftçi ve Meclis Başkan Vekili Nihat Kılıç ile meclis üyeleri ile yaptığı görüşme sırasında Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna ile Şanlıurfa’nın kardeş şehir olması gündeme geldi. Başkan Nihat Çiftçi, Kasım ayında düzenlecek olan Büyükşehir Belediye Meclisinde konunun gündeme alınacağını söyledi.

SARAYBOSNA Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna aynı zamanda bir kültür şehri olarak anılıyor. Bosna Hersek’in en büyük şehri konumunda olan şehir, Osmanlıların egemenliği ile 15. yüzyılda modern olmaya başladı. Osmanlı devleti 1463’te Saraybosna’yı ele geçirmiş olup büyük bir şehir olmasını sağlamıştır. 1992 yılında Saraybosna Bosna’nın başkenti olmuştur. Saraybosna şehri Osmanlı döneminde saray ovası olarak ta isimlendirilirdi. Güneydoğu Avrupa’nın önemli müzikal şehirlerinden olan Saraybosna, çeşitli festivallere de ev sahipliği yapıyor. Osmanlı devletinin egemenliğini yaşayan bir şehir olduğu için Türkiye ile benzer yönleri oldukça fazla.

Kaynak : http://www.sanliurfa.bel.tr/icerik/5044/21/sanliurfa-saraybosna-ile-kardes-sehir-olma-yolunda


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir