G-5HQRNHEWSG Saraybosna Büyükelçisi Koç Alaca Cami’yi Ziyaret Etti – Bosnaklar1.com

Saraybosna Büyükelçisi Koç Alaca Cami’yi Ziyaret Etti

Türkiye’de İlk Kez İç Anadolu Bölgesinde Sırbistan Fahri Konsolosu Türk İş Adamı Olacak
Nisan 23, 2019
Bosna Hersek’te dört kişi sahte Türk pasaportuyla yakalandı
Nisan 24, 2019

Saraybosna Büyükelçisi Koç Alaca Cami’yi Ziyaret Etti

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Bosna Hersek’in Foça şehrinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yeniden inşa edilen ve 4 Mayıs’ta ibadete açılacak tarihi Alaca Cami’yi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Bosna’daki 1992-1995 yıllarındaki savaşta Sırplar tarafından yıkıldıktan sonra adeta küllerinden yeniden doğan cami, ülkedeki en önemli Osmanlı miraslarından biri olarak kabul ediliyor.

Caminin yeniden ibadete açılması öncesinde Foça’da temaslarda bulunan Büyükelçi Koç, Foça Belediye Başkanı Radislav Masic’le de görüşerek açılış öncesi hazırlıklar ve güvenlik tedbirleri hakkında bilgi aldı.

Camiyi de ziyaret eden Koç, burada yaptığı açıklamada, açılışa Türkiye’den üst düzey bir katılım beklendiğini belirterek, “Ortak mirasımızın en güzel örneklerinden biri olan bu caminin Türkiye’nin desteğiyle yeniden orijinal haliyle açılacak olması önemli.” dedi.

“Bosna’nın İncisi” olarak da nitelendirilen yaklaşık beş asırlık bu caminin yeniden inşa edilmesinin bölge turizmi için de önemli olduğunu kaydeden Koç, şunları söyledi:

“Bugünlerde istemediğimiz hadiseler meydana geliyor. Hem Yeni Zelanda hem de dün Sri Lanka’da yapılan hain terör saldırıları bize terörün dini, ırkı ve coğrafyası olmadığını gösteriyor. Hoşgörünün en güzel örneklerinden biri olan Foça’daki bu caminin açılacak olması, birlik ve beraberliğin de en güçlü örneklerinden biri olacak.”

Gorazde Müftüsü Remzija Pitic ise Alaca Cami’nin yeniden inşa edilmesinin bölgedeki Müslümanlar için önemine işaret ederek, “Yeniden eski görkemine kavuşan caminin ayakta kalması için elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.

Alaca Cami

Foça şehrinde 1549’da inşa edilen ve ülkedeki klasik Osmanlı mimarisi ile yapılan ilk camilerden Alaca Cami, 1992’de Sırplar tarafından dinamitlenerek yıkıldı.

Caminin taşları bugünkü yerinden yüzlerce metre uzakta iki farklı noktada gömülü olarak bulundu. Caminin yıkılması ve tüm kalıntılarının kasten saklanması, Sırpların bölgedeki Müslüman izlerini tamamen silmeye çalıştığının en büyük göstergelerinden biri kabul ediliyor.

Alaca Cami’nin yeniden inşasına 2014’te başlanmıştı.

Savaşa kadar Foça’da 12 cami varken, bunların tamamı savaşta Sırplar tarafından yıkıldı. Alaca Cami’nin yanı sıra bugüne kadar Atik Ali Paşa ve Hünkar camileri de yeniden inşa edilip ibadete açıldı.

AA https://timebalkan.com/saraybosna-buyukelcisi-koc-alaca-camiyi-ziyaret-etti/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir