G-5HQRNHEWSG Saraybosna İle Bağlar Sanatla Güçleniyor – Bosnaklar1.com

Saraybosna İle Bağlar Sanatla Güçleniyor

Boşnaklar Niye Birlik ve Beraberlik Olamıyoruz?
Eylül 17, 2017
AB ile Bosna Hersek arasında ulaştırma anlaşması
Eylül 19, 2017

Saraybosna İle Bağlar Sanatla Güçleniyor

Ümraniye Belediyesi, kardeş şehri olan ve bir kültür merkezi hediye ettiği Fojnica’da yılın çeşitli zamanlarında programlar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda Ümraniye Belediyesi, Fojnica’daki kültür merkezine 5 adet dokuma tezgâhı göndererek Rize bezi dokuma (feretiko) ve iğne oyası kursları başlattı.

Tarihten bugüne süren kardeşliği Fojnica Belediyesiyle yaptığı kardeşlik protokolüyle belgeleyen Ümraniye Belediyesi, şimdi de geleneksel sanatların öğretilmesi konusunda çalışmalar yürütüyor. Ümraniye Belediyesi 1995’te kardeş şehir olduğu Fojnica ile 2004 yılından sonra kardeşlik bağını pekiştirmek için kurduğu gönül köprülerine bir yenisini daha ekliyor. Fatih Sultan Mehmet Han’ın Bosna Hersek’i fethinden sonra İslam hoşgörüsünün bir timsalini ortaya koyarak oradaki halkın inanç ve yaşam özgürlüğünü ilan ettiği Ahidname, Bosna-Fojnica’da bir manastırda bulunuyor. Tarih ve geleneğe bağlı çalışmalarıyla ön plana çıkan Ümraniye Belediyesi, kardeş şehri olan Fojnica’ya Ahidname’nin bulunduğu manastırın karşısında inşa edilen bir kültür merkezi hediye etmişti. Burada çeşitli zamanlarda birçok faaliyet gerçekleştiren Ümraniye Belediyesi, şimdi de geleneksel sanatları Fojnica’ya taşıdı.

Ümraniye Belediyesi Türk kültür yaşamında önemli bir yeri olan iğne oyasıyla son yıllarda revaçta olan ve büyük bir ilgi gören feretiko el sanatlarını daha önce de ebru ve keçe dersleri verdiği Fojnica’ya taşıdı. Meslek Edindirme Kursları bünyesinde uzun süredir verilen Rize bezi dokuma (feretiko) ve iğne oyası kursu bu sene Bosna Hersek Fojnica’da bulunan Fojnica Belediyesi Ümraniye Kültür Merkezi’nde de verilmeye başlandı.

Ümraniye Belediyesi tarafından 5 adet dokuma tezgâhı ve diğer malzemeler kültür merkezine kalıcı olarak hediye edildi. Ayrıca Bosna’daki eğitim başlamadan önce Fojnicalı iki öğrenci Ümraniye Belediyesinin Meslek Edindirme Kurslarında feretiko ve iğne oyası dersi alarak; yine Ümraniye Belediyesinin hocalarından olan ve 1 aylık yoğun eğitim sürecinde Fojnica’da bulunarak Bosnalı hanımlara eğitim verecek olan uzman öğretici Naciye Sargın’a yardım edecekler. Kurs sonunda yapılmış olan ürünlerden oluşan bir sergi düzenlenecek ve Fojnicalı hanımlar, kurs bittikten sonra da dokuma tezgâhlarını kullanarak eğitimlere devam edecekler.

Ümraniye Belediyesi bu kurs programıyla hem iki kardeş şehir arasındaki bağları kuvvetlendirmeyi hem de geleneksel sanatların devamını amaçlıyor.

Kaynak : beyazgazete.com


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir