G-5HQRNHEWSG Saraybosna TMV, öğrencilerinin velileriyle sergi hazırladı – Bosnaklar1.com

Saraybosna TMV, öğrencilerinin velileriyle sergi hazırladı

Saraybosna kuşatmasının ilk kurbanları kuşatmanın 31. yıl dönümünde anıldı
Nisan 8, 2023
Mostar’da geleneksel Türk kıyafetleri Tanıtıldı
Nisan 8, 2023

Saraybosna TMV, öğrencilerinin velileriyle sergi hazırladı

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da, Selçuklu Belediyesi, Konya Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları (KOMEK)’nın ortak çalışmasıyla, Türkiye Maarif Vakfı’nda (TMV) öğrenim gören öğrenci velilerinin el yapımı çalışmalarından oluşan bir sergi açtı.

Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde Stari Grad Belediyesi’nin desteğiyle açılan sergide, öğrenci velilerinin yağlı boya, hat ve ebru sanatı gibi eserler katılımcıların beğenisine sunuldu.

Açılışa katılan Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babur Girgin, belediyeler arası ilişkilerin önemli olduğunu ve Türk belediyelerinin de Bosna Hersek’te aktif olarak çalıştığını söyledi.

Girgin, iki ülke arasında dostluk köprüleri kurmak için çaba sarf eden herkesi tebrik ettiğini kaydetti.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı da belediyeleri TMV ve Konya Büyükşehir Belediyesi İleri Eğitim Kursları (KOMEK) işbirliğiyle düzenlenen kurslarda sunulan el yapımı eserlerin ilgiyi hak ettiğini kaydetti.

Bosna Hersekli kadınların kendilerini geliştirebilmeleri için farklı şehirlerde de kurslar açmayı planladıklarına değinen Pekyatırmacı, “Bosna Hersek’te hem kardeşlerimizle birlikte olduk hem de işbirliğimizi geliştirdik. Yüzyıllardır birlikteyiz, eski bir dostluğumuz, eski bir birliğimiz var. Bizim görevimiz bu birliği mümkün olan en iyi şekilde korumak ve gelecekte bundan en iyi şekilde yararlanmaktır.“ dedi.

TMV’nin Bosna Hersek temsilcisi Yakup Gül de gerçekleştirdikleri etkinlikler ve eğitimlerle hem öğrencilerin hem de velilerinin gelişimlerine katkı sunduklarını ifade etti.

Bosna Hersek’te bir tane daha Türkçe Kursu Açıldı
Selçuklu Belediyesi ve Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü (YEE) işbirliğiyle Bosna Hersek’in Donji Vakuf kentinde “Türk Dili Dersi” sınıfı açıldı.

Prva Osnovna Skola Okulu’nda gerçekleştirilen törene Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Donji Belediye Başkanı Vakuf Huso Susiç, YEE Saraybosna Müdürü Mehmet Akif Yaman, okul yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

Selçuklu Belediye Başkanı Pekyatırmacı, Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki ilişkilerin sürekli geliştiğini ve bu anlamda yerel yönetimlerin de bu ilişkileri geliştirmek için çalıştıklarını aktardı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği ile Türk dili sınıfı oluşturulması için ortak çalışmalara katkıda bulunduklarını ifade eden Pekyatırmacı, “YEE’nin buradaki faaliyetlerimize katkısı çalışmanın en önemli yönlerinden biri. Hedeflerimizden biri de Türkçe dersine olan ilgiyi arttırmak. Burada sadece Boşnak çocuklarımızın ve kardeşlerimizin Türkçe dersinde Türkçe öğrenmesiyle yetinmiyoruz. Türkçe öğrenen bireylere de çeşitli fırsatlar sunuyoruz. Geçen yıl 130 Bosnalı öğrencimizi Konya’da ağırladık. Orada üç gün boyunca Bosna Hersekli çocuklarımız Konya’nın çeşitli tarihi ve turistik yerlerini keşfetme, okullarını ziyaret etme fırsatı buldular.” dedi.

Donji Vakuf Belediye Başkanı Huso Susic, Türk misafirlerini Bosna Hersek’te ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi. https://timebalkan.com/saraybosna-tmv-ogrencilerinin-velileriyle-sergi-hazirladi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir