G-5HQRNHEWSG Saraybosna’da “Aliya İzetbegoviç” paneli – Bosnaklar1.com

Saraybosna’da “Aliya İzetbegoviç” paneli

Boşnak Oyuncu Galatasaray’dan Beşiktaş’a Transfer Oldu
Mart 9, 2018
Srebrenitsa anneleri Hatay’da
Mart 9, 2018

Saraybosna’da “Aliya İzetbegoviç” paneli

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da “Türkiye Bakışı ile Bosna Hersek ve Aliya İzetbegoviç” konulu panel gerçekleştirildi.

Bursa merkezli Uluslararası Aliya Düşünce Derneği tarafından Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde (IUS) düzenlenen panele, Türkiye ve Bosna Hersek’ten akademisyen ve yazarlar katıldı.

Uluslararası Aliya Düşünce Derneği Başkanı Ahmet Sert, panelde Türkiye’nin bakışı ile Bosna Hersek’in ve bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in düşünce, mücadele ve fikirlerinin ele alındığını söyledi.

2016 yılında kurulan dernek hakkında da bilgi veren Sert, derneğin düşünce temelli bir sivil toplum kuruluşu olduğunu ifade etti.

Türkiye’de lise ve üniversitelerdeki gençlere Aliya İzetbegoviç’in düşünce ve fikirlerini anlatmaya çalıştıklarını aktaran Sert, Türkiye’deki çeşitli üniversitelerde Aliya toplulukları kurduklarını dile getirdi.

IUS Rektörü Prof. Dr. Tahsin Erkan Türe de panele ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, Aliya’nın kritik düşünceye önem verdiğinin altını çizdi.

Konuşmacılardan eski Bosna Hersek Savunma Bakanı Dr. Selmo Cikotic, Türkiye’de Aliya İzetbegoviç’e Bosna Hersek’ten daha çok saygı duyulduğunu vurgulayarak, “Aliya olmasaydı, bugün Bosna Hersek de olmazdı. Aliya, tarihe müdahale etmiştir, diğerleri yalnızca bu tarihin sonuçlarıdır.” dedi.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesinden Doç. Dr Mahmut Hakkı Akın ise Aliya’ya Bosna Hersek’ten çok daha fazla Türkiye’de ilgi gösterildiğine işaret ederek, bunun nedeninin Aliya’nın bütün İslam dünyasının içinde bulunduğu krizi yansıtması olduğunu söyledi.

Akın, “Aliya, bizim insani ve ahlaki yükselişimizin kaynağının bizatihi İslam olduğunu göstermiştir. Bu sorunumuzu tespit edip çözüm ürettiği için kendisini çok önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Medeniyet Üniversitesinden Doç. Dr. Lütfi Sunar da Aliya’nın İslam düşüncesini yeniden evrensel bir hale getirmekte önemli roller üstlendiğini vurguladı.

Uluslararası Novi Pazar Üniversitesinden Dr. Admir Muratovic ise Aliya’nın anavatanı Bosna Hersek’in yanı sıra diğer ülkelerde de benimsenip sevildiğini dile getirerek, “Erzurum’da yaşanan bir depremin ardından kaldığı göçük altından kurtarılan bir ninenin, kendisini kurtaran Allah’ın Bosna Hersek’teki Müslümanları da kurtaracağı günü beklediğini söylemesi bunun göstergelerinden biridir.” dedi.

Kaynak : http://timebalkan.com/saraybosnada-aliya-izetbegovic-paneli/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir