G-5HQRNHEWSG Saraybosna’da Geleneksel El İşi Kursu Tamamlandı – Bosnaklar1.com

Saraybosna’da Geleneksel El İşi Kursu Tamamlandı

Aliya İzzetbegoviç’in tarihe geçen sözleri
Temmuz 26, 2017
Bekar Boşnak Kızlarına Özel Dua
Temmuz 26, 2017

Saraybosna’da Geleneksel El İşi Kursu Tamamlandı

Saraybosna’da ev hanımlarına yönelik Boşnak nakışları, sim sırma, beyaz nakış, örgü örme ve dikiş gibi farklı geleneksel el işlerinin öğretildiği kurs tamamlandı.

Geleneksel El İşi Kursu, Saraybosna İslam Birliği Meclisi ve Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde gerçekleştirildi.

Kurs hakkında kısaca bilgi veren Saraybosna İslam Birliği Meclisi Baş İmam Yardımcısı Malik Šljivo, kursun istihdama yönelik bir çalışma olduğunu, kursu bitiren kadınlara sertifikalarını vereceklerini belirterek kursa katkılarından dolayı Yunus Emre Enstitüsüne teşekkür etti.

Kursla ilgili düşüncelerini dile getiren Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Âkif Yaman, ortak kültürü yansıtan ve el emeği, göz nuru olarak adlandırılan dikiş, nakış ve örgü motiflerimizin gelecek nesillere aktarılmasında kursun bir etken olduğunu vurgulayarak “Kendi değerlerimizin gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir çalışmaya imza attığımızı düşünüyorum. Saraybosna İslâm Birliği Meclisi ile bu önemli projede ortak çalışmaktan gurur duyuyoruz. Ortak kültürümüzü anlatırken, tanıtırken veya öğretirken kursiyerlerin iş bulmaları ve Bosna-Hersek ekonomisine katkı sağlamaları da bizim için önemlidir. Bu kurs vesilesiyle Bosna-Hersekli hanımlara da yeni bir iş sahası oluşturmuş olacaktır” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

Kaynak : http://saraybosna.yee.org.tr/tr/faaliyethaberleri/saraybosna-da-geleneksel-el-isi-kursu-tamamlandi_18939

a


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir