G-5HQRNHEWSG Saraybosna’da hava kirliliğine karşı yeşil proje – Bosnaklar1.com

Saraybosna’da hava kirliliğine karşı yeşil proje

Bosna Hersek’te barış, Bosnalı Sırpların tehdidi altında
Kasım 22, 2021
Bosna Hersek’te Boşnak Ordusu Boşnakça İlahi Okuyor Maşallah
Kasım 22, 2021

Saraybosna’da hava kirliliğine karşı yeşil proje

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da hava kirliliğine son verecek bir proje için anlaşma sağlandı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) tahsis edeceği 16 milyon avro kredi ve 4 milyon avro hibe desteği ile Saraybosna’da ısınmanın termal enerji ile sağlanmasına yönelik bir proje başlatılacak.

Yeni EBRD Batı Balkanlar Direktörü Matteo Colangeli, Saraybosna Kantonu Toplumsal Ekonomi, Altyapı, Fiziki Planlama, İnşaat ve Çevre Koruma Bakanı Enver Hadziahmetović ve Kanton Kamu Hizmeti Şirketi (KJKP) “Toplane” yetkili temsilcisi, Saraybosna Kantonu’nda bölgesel ısıtma sisteminin tanıtılması projesinin başlatılması için kredi ve hibe fonlarının tahsisine ilişkin dün bir anlaşma imzaladı.

EBRD’nin finansmanı, kantonun bölgesel ısıtma sisteminde fosil yakıtların kullanımını jeotermal su ile değiştirecek bir projenin başlatılmasını destekleyecek.

Saraybosna Kantonu, Bosna Hersek Federasyonu entitesini oluşturan on kantondan biri.

Hadziahmetovic, “İlk pilot aşamada, proje jeotermal suya dayalı merkezi ısıtma sistemini değiştirmeyi planlıyor. Uygulama Vogošća ve Ilidza’da ve ayrıca “Toplane” şirketi bünyesinde faaliyet gösteren diğer birkaç kazan dairesinde gerçekleştirilecek. Bu, katı, fosil yakıtlardan yenilenebilir yakıtlara geçişte en önemli enerji projelerinden biridir. Bu, özellikle Saraybosna’daki hava kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan ekolojik açıdan önemlidir” diye açıkladı.

Colangeli , “Bu proje, kalorifer yakıtı kullanımından kaynaklanan hava kirliliğini azaltacak ve Saraybosna Kantonu’nda ısınma için alternatif yakıt kaynakları sağlayacaktır. Bunun etkileri proje tamamlandıktan hemen sonra görülmelidir” dedi.

Saraybosna, ısınmada büyük oranda fosil yakıt kullanılması nedeniyle kış aylarında dünyada hava kirliliğinin en yüksek olduğu şehirler arasına giriyor. https://timebalkan.com/saraybosnada-hava-kirliligine-karsi-yesil-proje/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir