G-5HQRNHEWSG Saraybosna’da İkinci Dönem Ney Kursu Başladı – Bosnaklar1.com

Saraybosna’da İkinci Dönem Ney Kursu Başladı

Moody’s Türkiye raporunu yayınladı…
Kasım 18, 2017
Üçüncü Dönem Yemek Kursu Saraybosna’da Başladı
Kasım 18, 2017

Saraybosna’da İkinci Dönem Ney Kursu Başladı

Neyzenlik kültürünü yaşatmak amacıyla Bosna Hersek’te resmi olarak ikinci defa “Ney Kursu” Yunus Emre Enstitüsü tarafından açıldı.

Saraybosna Yunus Emre Enstitüsünde gerçekleştirilen kursa 3 grup halinde toplam 38 kursiyer katılıyor. Kursun eğitmenliğini; neyzen ve aynı zamanda da Ziraat Bankasının Visoko Şube Müdürü Saudin Šahinović gerçekleştiriyor. Türkiye’de üniversite eğitimi esnasında neye merak salıp yıllarca eğitimini alan ve şu anda neyzen olarak Bosna Hersek’teki birkaç sanatçıdan birisi olan Saudin Šahinović, “Bosna Hersek’te ilk defa resmi olarak Yunus Emre Enstitüsünün çalışmaları neticesinde ney kursu açıldı. Talebin çok olacağını da tahmin ediyordum. Birkaç gün içerisinde iki sınıflık yeni kontenjanın dolması mutlu edici bir durum. İnşallah ikinci dönem daha çok grup açarak ortak kültürümüzün önemli bir unsuru olan musikimizi tanıtmaya ve öğretmeye gayret edeceğiz. Unutulmaya yüz tutan Neyi tekrar gündeme getirdiği için Saraybosna Yunus Emre Enstitüsüne teşekkür ederim” dedi. Kursiyerlerin mutlu ve heyecanlı olduğu görülen kursta ilk hafta; Neyin hikayesi, Neyin tarihçesi anlatıldı ve ilk ses çalışması yapıldı. Ayrıca 14 hafta sürecek kursun sonunda kapanış programı ve küçük bir konser düzenlenmesi bekleniyor.

Kaynak : http://netvijesti.com/Haber/4032/Saraybosna%E2%80%99da-ikinci-Donem-Ney-Kursu-Basladi


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir