G-5HQRNHEWSG Saraybosna’da Türkçe Yaz Okulu Tanıtıldı – Bosnaklar1.com

Saraybosna’da Türkçe Yaz Okulu Tanıtıldı

Baş Denetçi Şeref Malkoç Saraybosna YEE’yi Ziyaret Etti
Şubat 28, 2018
Bosna Hersek Genelkurmay Başkanı Masovic Oldu
Şubat 28, 2018

Saraybosna’da Türkçe Yaz Okulu Tanıtıldı

Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü (YEE), 2018 yılı Türkçe Yaz Okulu programının tanıtımını gerçekleştirdi. Saraybosna YEE Kültür Sanat Evi’nde 26 Şubat Pazartesi günü düzenlenen programa Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç’un yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

“2018 yılında 75 Ülkeden 1000 Türkçe Sevdalısı Türkçe İçin Bir Araya Geliyor”

Programın açış konuşmasını yapan Saraybosna YEE Müdürü Mehmet Akif Yaman, 2018 yılında yaklaşık 75 ülkeden 1000 katılımcının Türkçelerini geliştirmek ve Türk kültürünü yerinde öğrenmek için Türkiye’de bir araya geleceğini belirtti. “Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler bir yandan Türk kültürünü öğrenirken bir yandan da Türkçelerini geliştirme imkânı bulacaklardır.” ifadelerini kullanan Yaman, yaz okulunun, farklı milletler arasında kültürel etkileşim sağlayacağını da sözlerine ekledi.

“Türkçe Öğrenmeniz İki Ülkeyi Birbirine Güçlü Bağlarla Bağlıyor”

Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç ise çok sayıda yabancı dil bilmenin öneminin gittikçe arttığına vurgu yaptığı konuşmasında, Bosna Hersek’te Türkçe öğrenen her bireyin Türkiye ile Bosna Hersek arasında kurulacak güçlü bağların gönül elçileri olacağının altını çizdi.

Türkçe Yaz Okulu faaliyetinin, Bosna Hersek’te Türkçe öğrenen öğrencilerin Türkçelerini geliştirmeleri adına önemli bir fırsat olduğuna da dikkat çeken Haldun Koç, “Yunus Emre Enstitüsü her yıl olduğu gibi bu sene de dünyanın dört bir yanından Türkçe öğrenen öğrencileri bir araya getirecektir. Bu öğrencilerin ortak noktaları, Türkçe öğrenmeleri ve öğrenmek istemeleridir. Bu doğrultuda emek veren her öğrencimiz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurumlarını kendi evleri gibi görmelidir” diye konuştu.

Açış konuşmalarının ardından 2017 yılında gerçekleştirilen Türkçe Yaz Okulunun video görüntülerinin de gösterildiği programda, 2010 yılında Türkçe Yaz Okuluna katılan öğrencilerden Melika Đulančić ve Adnan Avdagić Türkçe yaz okuluyla ilgili görüş ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Program Türkçe Yaz Okulu sergisinin gösterimi ve düzenlenen kokteylle sona erdi.

Kaynak : http://saraybosna.yee.org.tr/tr/haber/saraybosnada-turkce-yaz-okulu-tanitildi


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir