G-5HQRNHEWSG Saraybosna’daki İnat Evi’nin İlginç Hikayesi – Bosnaklar1.com

Saraybosna’daki İnat Evi’nin İlginç Hikayesi

Bosna Hersek’te Hükümeti Kurma Görevi Hırvat Siyasetçi Borjana Kristo’ya Verildi
Aralık 26, 2022
Bosna Hersek’te Geleneksel Noel Babalı Eşek Yarışı Düzenlendi
Aralık 26, 2022

Saraybosna’daki İnat Evi’nin İlginç Hikayesi

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da turistlerin uğrak noktası olan İnat Kuça (İnat Evi) ilginç hikayesiyle dikkat çekiyor..
Saraybosna’ya 19’uncu yüzyılda hükmeden Avusturya- Macaristan İmparatorluğu yönetimi tarafından kente görkemli idari binalar yapıldı.

Sıra belediye binası yapımına geldiğinde kenti ikiye ayıran Miljacka Nehri’nin kıyısı en uygun nokta olarak düşünüldü. Bu bölgede görkemli bir belediye binası inşa edilmesine karar verildi.

Binanın yapılmasının planlandığı noktada bulunan ev, yetkililer tarafından satın alınmak istendi ancak evin sahibi her teklifi reddederek satmayacağını söyledi.

İNAT KUÇA YANİ İNAT EVİ

Evin sahibi, ‘Evin yapı malzemeleri taşınarak nehrin karşısına birebir aynısını yapılması’ şartıyla yerini vereceğini söyledi. Bu şartı kabul eden yönetim, evin yapı malzemelerini nehrin karşısına taşıtarak büyük titizlikle birebir aynısını inşa ettirdi.

Evin yerine de şu an ‘Saraybosna’nın hafızası’ olarak bilinen Vijecnica Kütüphanesi inşa edildi.

Nehrin karşı kıyısına yapılan ev ise İnat Evi anlamına gelen İnat Kuca olarak anılmaya başlandı.

Şimdilerde restoran olarak kullanılan evin üstünde İnat Kuca, girişinde de hikayesini anlatan tabelalar bulunuyor.

Restorandan nehrin manzarası ve evi yerinden eden Vijecnica Kütüphanesi’nin ihtişamı izlenebiliyor. https://balkanpostasi.net/saraybosnadaki-inat-evinin-ilginc-hikayesi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir