Cts. Tem 13th, 2024

Şeftali akciğer kanserinden koruyor

Yaz mevsiminin hoş kokulu bol sulu meyvesi şeftali kanserden koruyor ve yaşlanmayı geciktiriyor.

Bir orta boy şeftalinin yaklaşık 70 kalori içerdiğini, diyette 1 adet şeftalinin 1 porsiyon meyve yerine geçtiğini belirten Diyetisyen Gizem Şeber, şeftalinin antioksidan açısından da önemli bir kaynak olduğunu söylüyor. Şeber, “Gün boyunca hava, su ve diğer çevresel faktörler nedeniyle ve yediklerimiz/içtiklerimiz sebebi ile vücudumuzda oluşan sağlığımız açısından zararlı ve yaşlanmayı hızlandırıcı serbest radikallerin bedenimizden atılmasına yardımcıdır. Besinlerin antioksidan içeriklerine göre verilmiş puanlama olan ORAC değeri yarım şeftali için 1814’tür. Zeaksantin, lutein ve beta-kriptoksantin isimli antioksidanları içerir” diyor.Şeftali,bağışıklık sistemini güçlendiren, kas yapımına yardım eden, derihücrelerinin yenilenmesinde rol oynayan C vitamininden de zengin birmeyve. Diyetisyen Şeber, günde 1 adet şeftali tüketerek günlük Cvitamini ihtiyacının %12’sinin karşılandığını belirtiyor ve şeftalinindiğer yararları hakkında şunları söylüyor:

GÖZ VE AKCİĞER SAĞLIĞI İÇİN FAYDALI
“Şeftali, vücutta A vitaminine dönüşen beta-karotenlerden zengindir. A vitamini; görme fonksiyonlarımız ve solunum sistemimiz açısından önemlidir. Yeterli A vitamini alanların akciğer kanserine yakalanma risklerinin daha düşük olduğu bilinmektedir. Yüksek kan basıncını düşürmek için tuzu azaltmanın yanı sıra, yüksek potasyumlu beslenmek gerekir. Bir adet şeftali ortalama 300 mg potasyum içerir ve bu içeriği ile zengin potasyum kaynağıdır.”

BRONZLAŞMAYA DA YARDIMCI
Diyetisyen GizemŞeber, şeftalinin, içerdiği beta-karotenler sayesinde daha kolaybrozlaşmada da etkili olduğunu sözlerine ekliyor.

Kaynak : http://www.internethaber.com/seftali-akciger-kanserinden-koruyor-573783h.htm

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir