G-5HQRNHEWSG Sığınmacıların yeni durağı Bosna Hersek – Bosnaklar1.com

Sığınmacıların yeni durağı Bosna Hersek

Yeni Gelin, Malezya’da ve Bosna Hersek’te yayına girecek
Şubat 18, 2018
Bosna Hersek’ten Orhan Pamuk’a büyük şok
Şubat 18, 2018

Sığınmacıların yeni durağı Bosna Hersek

Mültecilerin yeni umut kapısı Bosna

Ortadoğu ülkelerinde devam eden savaş ve çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ve daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak isteyen sığınmacıların yeni durağı Bosna Hersek oldu. Balkan rotası olarak da bilinen Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan hattının 9 Mart 2016’da kapatılmasının ardından yasa dışı yollardan Batı Avrupa ülkelerine ilerlemeye devam eden sığınmacılar, son dönemde alternatif güzergah olarak gördükleri Bosna Hersek’e yöneldi. Bosna Hersek’in Hırvatistan sınırına yakın şehirlerine yönelen sığınmacılara, son günlerde başkent Saraybosna sokaklarında da sıklıkla rastlanmaya başladı. Saraybosna yakınlarındaki Semizovac beldesinde sığınmacıların kullanımına açılan bir evde Suriye, Afganistan ve Libya’dan 35 kişi kalıyor.

SARAYBOSNA/BALKAN GÜNLÜĞÜ

Ortadoğu ülkelerinde devam eden savaş ve çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ve daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak isteyen sığınmacıların yeni durağı Bosna Hersek oldu. Balkan rotası olarak da bilinen Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan hattının 9 Mart 2016’da kapatılmasının ardından yasa dışı yollardan Batı Avrupa ülkelerine ilerlemeye devam eden sığınmacılar, son dönemde alternatif güzergah olarak gördükleri Bosna Hersek’e yöneldi. www.haberler.com’a göre; Bosna Hersek’in Hırvatistan sınırına yakın şehirlerine yönelen sığınmacılara, son günlerde başkent Saraybosna sokaklarında da sıklıkla rastlanmaya başladı. Daha önce bazı imamların, soğuktan korunmak için camilerde kalmalarına izin verdiği sığınmacıların sayısı son günlerde artınca birçok kişi ve kurum yardım için seferber oldu. Saraybosna yakınlarındaki Semizovac beldesinde sığınmacıların kullanımına açılan bir evde Suriye, Afganistan ve Libya’dan 35 kişi kalıyor. Afganistanlı Yasir Miakheil (18), evinden üç yıl önce ayrıldığını belirterek, “Önce İran, ardından Türkiye ve Yunanistan’a gittim. Amacım İrlanda’daki akrabalarımın yanına gidebilmek. Bosna Hersek’e de Sırbistan üzerinden geldim.” dedi. Bosna Hersek’e 10 gün önce geldiğini anlatan Miakheil, burada insanların kendilerine yardım ettiğini söyledi.

Suriyeli Fela Ahmed de Halep’teki evinden üç ay önce ayrıldığını belirterek, “Halep yok edildi, geriye sadece ismi kaldı.” dedi. Bosna Hersek’ten Slovenya’ya gitmek istediğini aktaran Ahmed, “Burası güzel bir ülke, ancak bizim için imkanlar kısıtlı. Kaldığımız yer özel bir mülkiyet. Yeterince yiyecek, giyecek ve sağlık hizmeti alamıyoruz.” diye konuştu. Bosna Hersek’te faaliyet gösteren Pomozi.ba isimli yardım kuruluşundan Elvir Karalic de son dönemde başkentte sayıları artan sığınmacılara yardım için seferber olduklarını belirterek, sığınmacı merkezinde yer olmadığı gerekçesiyle açık alanlarda kalan bu kişilere yiyecek yardımı yaptıklarını söyledi.

Kaynak : https://www.balkangunlugu.com/siginmacilarin-yeni-duragi-bosna-hersek/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir