G-5HQRNHEWSG Sırbistan, BM’de Yine Rusya’nın Yanında Yer Aldı – Bosnaklar1.com

Sırbistan, BM’de Yine Rusya’nın Yanında Yer Aldı

Boşnak lider İzetbegovic Rusya’yı Bosna Hersek’in içişlerine karışmakla suçladı
Aralık 16, 2020
Bosna Hersek ve Rusya Arasındaki Diplomatik Krizden Sonra Gözler Gazprom’da
Aralık 17, 2020

Sırbistan, BM’de Yine Rusya’nın Yanında Yer Aldı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda işgal altındaki Kırım’la ilgili karar tasarısı oylamasında Sırbistan, yine Rusya’nın yanında yer aldı.
Rusya’nın hukuksuz olarak ilhak ve işgal ettiği Kırım’da insan hakları ile ilgili bir karar tasarısı, 16 Aralık Çarşamba günü BM Genel Kurulu’nda oylamaya sunuldu. Rusya’nın Kırım’da yaşayanları Rusya vatandaşlığına geçirmek dahil olmak üzere Kırım’ın illegal ilhakını meşrulaştırma çabaları ve bölgenin demografik yapısına müdahalelerinin kınandığı tasarı için rey kullanan ülkelerden 64’ü lehte 23’ü aleyhte pozisyon belirlerken 86 ülke çekimser kaldı.

Sırbistan, BM Genel Kurulu’ndaki oylamada bir kez daha geleneksel müttefiki Rusya’nın yanında yer alarak tasarıya ret oyu kullandı. Bu oyla Sırbistan, Rusya’ya destek veren Çin, Küba, Kuzey Kore, Belarus, Ermenistan, Kırgızistan, İran ve Suriye gibi ülkelerin bulunduğu listeye dahil oldu.

Bosna Hersek Çekimser Kaldı

Türkiye’nin eş yazarı olduğu ve kabulü için diplomasi yürüttüğü karar, Bosna Hersek ve Sırbistan haricindeki tüm eski Yugoslavya ülkeleri tarafından desteklendi. Karar, Romanya, Bulgaristan, Arnavutluk ve Yunanistan gibi Balkan ülkeleri tarafından da desteklendi.

Daha önce BM Genel Kurulu’nda Filistin’le ilgili oylamalarda da çekimser kalan Bosna Hersek’in bu tavrı, ülke yönetiminde Boşnak ve Hırvatlarla birlikte eşit söz hakkı bulunan Bosnalı Sırp yetkililerin Sırbistan’la paralel tutum belirlemelerinden kaynaklanıyor.

Zambak.ba


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir