G-5HQRNHEWSG Sırbistan’da Belgrad Belediyesi’nden skandal pankart – Bosnaklar1.com

Sırbistan’da Belgrad Belediyesi’nden skandal pankart

Boşnak Milletvekili İmamoviç GESTAŞ’ın Boğaz Turuna Katıldı
Ağustos 13, 2017
Bosna’da Flaş Gelişme – Galatasaraylı yıldız kadro dışı
Ağustos 13, 2017

Sırbistan’da Belgrad Belediyesi’nden skandal pankart

1990’lı yıllarda Srebrenitsa’da yaşanan Boşnaklara yönelik Sırp vahşetiyle ilgili her türlü kanıt ortadayken, Belgrad Belediye önünde asılı duran ve asıl katledilenlerin Sırplar olduğunu anlatan resimli skandal pankart görenleri dehşete düşürüyor.

Sırbistan’daki Belgrad Belediye önünde asılı skandal pankart görenleri hayrete düşürüyor.

Sırpların Boşnaklara yönelik 1990’lı yıllarda Srebrenitsa’da gerçekleştirdiği katliamla ilgili günümüzde bile hala çıkan sayısız toplu mezara. video kaydı ve fotoğraflara, şahitlere rağmen Sırbistan’daki Belgrad Belediyesi önünde asılı skandal pankart görenlere ‘Bu kadar da olmaz’ dedirtiyor.

Ölü insanların resimlerinin bulunduğu pankartta, “Srebrenitsa’da Müslüman savaş suçluları tarafından öldürülen masum Sırplar” diye yazıyor.

BOSNA SREBRENİTSA KATLİAMI

11 Temmuz 1995’de Yugoslavya iç savaşı sırasında Sırp ordusu, “Krivaya 95 Harekatı”nın bir parçası olarak Srebrenitsa’yı işgal etmiştir. Yaşanan bu olay bir işgal olarak kalmamış bir katliama dönüşmüştür. Çünkü Bosna – Hersek’in Srebrenitsa kentinde en az 8.372 kişi “Ratko Miladiç” komutasındaki ağır silahlı Sırp ordusu tarafından öldürülmüştür. Yapılan katliamda genç yaşlı demeden binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Yapılan katliama Sırp ordusunun yanı sıra, Bosna-Sırp ordusunun “Akrepler” olarak bilinen özel birlikleri de katılmıştır. Ne Birleşmiş Milletler’in Srebrenitsa’yı güvenli bölge ilan etmesi ne de kentte bulunan 600 Hollanda Barış Gücü askeri katliama mani olamamıştır. Srebrenitsa olayı, II. Dünya Savaşından sonra Avrupa’da yapılan en büyük insan katliamı ve etnik soykırım olarak Dünya tarihine kazınmıştır.

Yugoslavya’nın düşmesinin ardından, 1992 yılında Sırplar Yugoslav halklarına katliam uygulamaya başlamışlardır. Olaya müdahil olmak isteyen Birleşmiş Milletler 6 bölgeyi güvenli ilan etmiştir ve bu bölgelerden biri de Srebrenitsa’dır. Savaştan önce 24.000 nüfusu olan bu kent mülteciler ve dışardan kente sığınan insanlarla birlikte 60.000 nüfusa ulaşmıştır. Nüfusun artmasıyla bu kent artık hastalıklarla, açlıkla mücadele etmeye çalışan bir toplama kampına dönüşmüştür. Kenttekilerin kendilerini korumak için edindikleri silahlar da BM (Birleşmiş Milletler) güçleri tarafından güvenlik gerekçesiyle toplanmıştır. Sırp devlet Başkanı Radovan Karadziç’in emriyle, Ratko Mladiç komutasındaki Sırp askerlerinin kente olan tacizleri sıklaşınca kamptaki insanlar silahlarının geri verilmesi için başvuruda bulunmuş; fakat kampın Hollandalı komutanı Thom Karremans bu isteği geri çevirmiştir. BM güçleri ise sadece kent üzerinde iki tane F16 uçurarak tepki vermişlerdir. Hollandalı askerler Bosna’daki BM Barış Gücü Komutanı Fransız generalden aldıkları emirle bir gece yarısı kenti boşaltmış ve bulundukları kampı içindeki 25.000 mülteci ile birlikte Sırplara teslim etmişlerdir. Hollandalı komutan tarafından Sırplara satılan (bu olay video kasetle kanıtlanmıştır) kent bir hafta süren katliamla Sırplara yenik düşmüştür.

Kaynak : http://timebalkan.com/sirbistanda-belgrad-belediyesinden-skandal-pankart/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir