G-5HQRNHEWSG Sırbistan’da Yeni Pazar Ekibine Irkçı Mesaj: “Türk Değiliz Ya…” – Bosnaklar1.com

Sırbistan’da Yeni Pazar Ekibine Irkçı Mesaj: “Türk Değiliz Ya…”

Bosna Hersek ve Rusya Arasındaki Diplomatik Krizden Sonra Gözler Gazprom’da
Aralık 17, 2020
Bosna Hersek’in Mostar şehrinde 12 yıl sonra yerel seçim yapılacak
Aralık 19, 2020

Sırbistan’da Yeni Pazar Ekibine Irkçı Mesaj: “Türk Değiliz Ya…”

Sırbistan’ın Alacahisar (Sırpça: Крушевац, Kruševac) kenti ekibi Napredak’ın Yeni Pazar’la berabere kaldığı karşılaşmanın ardından paylaştığı ırkçı mesaj tepki çekti.
Sırbistan Süperligi ekiplerinden Napredak’ın Boşnak futbol kulübü Yeni Pazar ile Çarşamba günü oynadığı ve 0-0 berabere kaldığı karşılaşmanın ardından resmi Facebook sayfasından yayınladığı mesajda “Ruka ruci, nismo turci” (Türk değiliz ya, el ele verelim) şeklindeki ırkçı ifadeye başvurması, Boşnakların olduğu kadar Sırpların da tepkisini çekti.

Söz konusu ırkçı ifade, Türkleri en azılı düşmanları olarak tanımlayan aşırı milliyetçi Sırp ve Hırvatlar tarafından Türklerle (Müslümanlarla) asla barış yapılamayacağı manasında kullanılıyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yayınlayan Yeni Pazar kulübü, Napredak’ın facebook hesabında bir futbol karşılaşmasının sonucunun böylesi ırkçı ve incitici bir ifadeyle nitelendirilmiş olmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını açıkladı. Kulüp, eşine az rastlanan bu ırkçı ifade nedeniyle en üst düzeydeki futbol organlarına müracaat edeceklerini duyurdu.

Gelişmeyi haberleştiren Sırp “Alo” gazetesi, utanç verici mesajın Sırbistan kamuyounu ayağa kaldırdığını yazdı.

Zambak.ba


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir