G-5HQRNHEWSG Srebrenitsa Annesi Mehmedovic Vefat Etti – Bosnaklar1.com

Srebrenitsa Annesi Mehmedovic Vefat Etti

Tatilde kilolara dikkat!
Temmuz 22, 2018
Sosyal medyadan tepki yağmıştı! Nusret’e tabela şoku!
Temmuz 23, 2018

Srebrenitsa Annesi Mehmedovic Vefat Etti

Bosna Hersek’te 1995’te yaşanan Srebrenitsa Soykırımı’nda eşi ve iki oğlunu kaybeden ve adalet arayışında sembol isimlerden olan Hatice Mehmedovic’in (66) vefatı Boşnak halkını üzüntüye boğdu.

Soykırımda eşi Abdulah (44) ve iki oğlu Almir (18) ve Azmir (21) ile çok sayıda akrabasını kaybeden Mehmedovic’in cenazesi çarşamba günü TSİ 13.00’de Srebrenitsa’daki Çarşı Camisi’nde kılınacak namazın ardından doğduğu köy Bektici’de toprağa verilecek.

Srebrenitsa Kadınları Derneği Başkanı Hajra Catic, Mehmedovic’in son derece cesur bir kadın olduğunu belirterek, “Tüm ailesi öldürüldü. Her zaman gerçekleri söyledi. Tüm annelere ilham olan bu cesur kadını çok özleyeceğiz.” dedi.

Srebrenitsa eski belediye başkanı Camil Durakovic de Mehmedovic’in “Srebrenitsa annelerinin sembolü” olduğuna işaret ederek, “Adalet arayışının sembol ismiydi. Yakalandığı hastalığa karşı da sonuna kadar mücadele verdi. Sevdiklerini kaybettiği Srebrenitsa’dan ayrılmayarak verdiği adalet mücadelesi ve güçlü duruşuyla kalplerde yaşayacak.” diye konuştu.

Srebrenitsa Belediye Meclisi Başkanı Alija Tabakovic ise ailesindeki tüm erkeklerin öldürülmesine rağmen adalet mücadelesinden vazgeçmeyen Mehmedovic’in dünya kadınları arasında örnek olarak yaşamaya devam edeceğini kaydetti.

Soykırımın ardından 23 yıl adalet mücadelesi veren Mehmedovic’in, “Artık anne olamayacağım. Torunum olmayacak. Oğlum olmayacak. Bu mutlulukların ne anlama geldiğini bilemeyeceğim.” ifadeleri hafızalara kazınmıştı.

Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı olarak görev yapan Mehmedovic, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da kanser tedavisi gördüğü klinikte 66 yaşında yaşamını yitirmişti.

Srebrenitsa Soykırımı

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikler tarafından işgal edilmesinin ardından, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, 8 binden fazla Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar o dönemde toplu mezarlara gömüldü.

AA

http://timebalkan.com/srebrenitsa-annesi-mehmedovic-vefat-etti/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir