G-5HQRNHEWSG Srebrenitsa soykırımı kurbanları anısına düzenlenen Barış Yürüyüşü başvuruları başladı – Bosnaklar1.com

Srebrenitsa soykırımı kurbanları anısına düzenlenen Barış Yürüyüşü başvuruları başladı

TİKA’dan Bosna Hersek’teki kadın istihdamına destek
Mayıs 23, 2023
Saraybosna’da Türk Filmleri Haftası’nda “Buğday Tanesi” gösterildi
Mayıs 23, 2023

Srebrenitsa soykırımı kurbanları anısına düzenlenen Barış Yürüyüşü başvuruları başladı

Bosna Hersek’in doğusunda yer alan Srebrenitsa’da Sırp askerlerinin başlattığı soykırımdan kurtulmak isteyen sivillerin kullandığı ormanlık yolda düzenlenen “Barış Yürüyüşü” için başvurular başladı.

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te işgal edilmesiyle başlayan ve en az 8 binden fazla Boşnak sivilin öldürüldüğü soykırımdan kurtulmak isteyenlerin kullandığı güzergahta her yıl 8-10 Temmuz’da yapılan yürüyüşte rota boyunca meyve, su ve diğer içecekler katılımcılar için hazır edilecek.

Başvurular, Barış Yürüyüşü resmi internet sitesi (https://www.marsmira.net/bs/) ya da resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılabilecek ve 1 Temmuz’da sona erecek.

Her yıl temmuz ayında düzenlenen yürüyüş, Srebrenitsa’da Boşnaklara karşı yapılan soykırımın unutulmamasını ve gelecek nesillere bunun aktarılmasını amaçlıyor.

Halk tarafından “ölüm yolu” olarak nitelendirilen güzergahın başlangıcı Nezuk kasabasından dua ederek yürüyüşe başlayacak katılımcılar, 1995’te Boşnak sivillerin kullandığı orman yolundan ilerleyerek 10 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’na ulaşacak.

Srebrenitsa’da neler yaşanmıştı?
Bosna Hersek’in doğusunda bulunan Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edildi. Şehrin işgal edilmesiyle Birleşmiş Milletler bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolünde bulunan bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda öldürdü. Sırplar tarafından katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor. https://timebalkan.com/srebrenitsa-soykirimi-kurbanlari-anisina-duzenlenen-baris-yuruyusu-basvurulari-basladi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir