Sal. Tem 23rd, 2024

“Srebrenitsa” Uluslararası sanat buluşmaları Üsküp’te başladı

By bosnaklar Tem9,2024

Boşnak Ulusal Konseyi (BNS) tarafından Üsküp’te düzenlenen “Srebrenitsa” Uluslararası Sanat Buluşması, Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde Boşnaklara yönelik soykırımın 29. yılını anmak amacıyla Üsküp Şehir Parkı’nda yapılıyor.

6-11 Temmuz tarihleri ​​arasında düzenlenen “Srebrenitsa” Uluslararası Sanat Buluşmaları’na, başta Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan, Türkiye, Bulgaristan ve ABD olmak üzere ülkeden ve bölgeden 17 sanatçı katılıyor.

Boşnak Ulusal Konseyi Başkanı Dzevad Hot, Uluslararası Sanat Buluşmaları’nın resmi açılışında, izleyicilere soykırımı hatırlatmak amacıyla bu sanat kolonisine katılmak ve Srebrenitsa’ya eserleriyle barış mesajları göndermek üzere farklı ülkelerden gelen tüm sanatçılara yürekten şükranlarını sundu.

Etkinliğin geleneksel olarak her zaman Srebrenitsa’daki Soykırımı Anma Günü olan 11 Temmuz arifesinde düzenleneceğini kaydeden Hot, aynı zamanda bu yıl 11 Temmuz Perşembe günü geleneksel olarak Üsküp’ün Çayır Belediyesi’ndeli “Srebrenitsa” anıtından başlayarak sanat eserlerinin sergilendiği “Makedonya” şehir meydanına kadar Srebrenitsa için bir yürüyüş düzenleneceğini duyurdu.

Kaynak : https://timebalkan.com/srebrenitsa-uluslararasi-sanat-bulusmalari-uskupte-basladi/

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir