G-5HQRNHEWSG Srebrenitsa’da Yerel Seçim İptal Edilebilir – Bosnaklar1.com

Srebrenitsa’da Yerel Seçim İptal Edilebilir

Bosna Hersek’teki seçimlerde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla Srebrenitsa ve Tuzla’da operasyon düzenlendi
Aralık 2, 2020
Saraybosna’nın Son Osmanlı Hanımı “Nimet Nine” Vefat Etti
Aralık 2, 2020

Srebrenitsa’da Yerel Seçim İptal Edilebilir

Bosna Hersek Merkezi Seçim Komisyonu, Perşembe günü Srebrenitsa’daki seçimlerin iptal edilmesi konusunun değerlendirileceği bir toplantı gerçekleştirecek.
Klix.ba portalının haberine göre Srebrenitsa’da seçim sürecinde yapılan usulsüzlüklere ilişkin çok sayıda şikayet alan Merkezi Seçim Komisyonu, bugün Bosna Hersek Araştırma ve Koruma Ajansı (SIPA) bünyesindeki özel polislerin yerel seçimlerde usulsüzlük şüphesiyle Srebrenitsa’da gerçekleştirdiği operasyonu da göz önünde bulundurarak seçimlerin iptalini değerlendirme kararı aldı.

Merkezi Seçim Komisyonu daha önce de Srebrenitsa’da 200 kişinin sahte belgeler vasıtasıyla oy kullanması şüphesine ilişkin inceleme başlatmıştı.

SIPA, bu sabah Bosna Hersek Savcılığı’nın talimatıyla Srebrenitsa ve Tuzla’da bazı adreslere baskın düzenlemiş ve üç kişiyi gözaltına almıştı. Yetkililer, aralarında SDP’nin Srebrenitsa Belediye Kurulu Başkanı Bego Bektiç’in de bulunduğu üç ismin, aralarında Almanya, Hollanda, Danimarka, Fransa ve ABD’nin de bulunduğu üçüncü ülkelerde yaşayan Boşnak seçmenlere ait bilgileri çalarak Sırbistan’da ikamet ediyor gibi gösterdiği ve posta yoluyla bunlar adına oy kullandığından şüpheleniyor.

“Boşnak Oylarını Satın Aldılar”

Boşnak partilerin oluşturduğu “Benim Adresim Srebrenitsa” isimli inisiyatifin yetkilileri, bugün bir basın toplantısı tertipleyerek seçimlerin iptalini talep etti.

Yerel seçimlerde usulsüzlük yaparak Sırp adayın kazanması için çalışanların Boşnak olmasından üzüntü duyduklarını söyleyen Sadik Ahmetoviç, “Soykırım yaşayan insanların soykırımı inkar edenler için çalışmış olduğunu görmekten üzüntü duydum. Bugün yaşananlar, Srebrenitsa’daki seçim mühendisliğine ilişkin olarak iki aydır söylediklerimizi doğrular nitelikte” dedi.

“Benim Adresim Srebrenitsa” girişiminin ortak adayı Aliya Tabakoviç, olanların sorumlusunun üç kişi olamayacağını ve bu isimleri vazifelendirenlerin de bulunması gerektiğini söyledi. Tabakoviç, bugün gözaltına alınan Bego Bektiç’in Belediye Başkan Yardımcısı olduğunu ve mevcut Bosnalı Sırp Belediye Başkanı Mladen Gruyiçiç’in tüm sosyal yardım faaliyetlerini Bektiç üzerinden yürüttüğünü ileri sürdü. Tabakoviç, bu şekilde belirli sosyal kategorideki vatandaşların durumlarının istismar edilerek oylarının satın alındığını ve Gruyiçiç’in de Srebrenitsa’daki seçimler öncesinde tüm kaynaklarını seferber ederek Bektiç’in Boşnak oylarını satın almasını sağladığını iddia etti.

Srebrenitsa’nın halihazırdaki Belediye Başkanı Mladen Gruyiçiç’in Srebrenitsa soykırımını reddediyor olması, Bosnalı Müslümanlar açısından bu belediyedeki seçimlerin sonucunu daha önemli kılıyor. Boşnak partileri, bu seçimlerde tek bir adayda birleşme ve Bosnalı Sırpların ortak adayı Mladen Gruyiçiç’e karşı Boşnak aday Aliya Tabakoviç’i destekleme kararı almışlardı.

Zambak.ba


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir