G-5HQRNHEWSG Srebrenitsa’daki Potoçari Anıt Mezarlığı soykırım kurbanlarının defnedilmesiyle sessizliğe büründü – Bosnaklar1.com

Srebrenitsa’daki Potoçari Anıt Mezarlığı soykırım kurbanlarının defnedilmesiyle sessizliğe büründü

Srebrenitsa Soykırımı’nın 26’ncı yılı dolayısıyla anma programı düzenlendi
Temmuz 11, 2021
Srebrenitsa Soykırımı’nın defnedilen kurbanlarının mezarları kemik ilavesi için yeniden açılıyor
Temmuz 12, 2021

Srebrenitsa’daki Potoçari Anıt Mezarlığı soykırım kurbanlarının defnedilmesiyle sessizliğe büründü

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa Soykırımı’nda öldürülen 19 kurbanın defnedilmesiyle Potoçari Anıt Mezarlığı sessizliğe büründü.

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa Soykırımı’nda öldürülen 19 kurbanın defnedilmesiyle Potoçari Anıt Mezarlığı sessizliğe büründü.

Soykırımın 26. yılı kapsamında yapılan toplu cenaze törenine katılmak üzere sabahın erken saatlerinden itibaren anıt mezarlığa gelen kurban yakınlarının dağılmasıyla, soykırımda öldürülenlerin defnedildiği mezarlıktaki kalabalık, yerini sessizliğe bıraktı.

Savaşta Birleşmiş Milletler (BM) askerlerinin üs olarak kullandığı eski akümülatör fabrikasında düzenlenen anma töreni ve cenaze merasimini takip eden basın mensupları da defin işleminin ardından Potoçari’den ayrıldı.

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic’in kıldırdığı cenaze namazının ardından kimlik tespiti yapılan 19 soykırım kurbanı Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnedildi.

Bu yıl defnedilen soykırım kurbanlarının en genci öldürüldüğünde 16 yaşında olan Azmir Osmanovic, en yaşlısı ise 63 yaşında öldürülen Husein Kurbasic oldu.

Toprağa verilen diğer kurbanların isimleri ise şöyle:

“Vejsil Hamzabegovic (1939), Muhidin Mehmedovic (1977), Ramiz Selimovic (1951), Esnaf Halilovic (1976), Muamer Mujic (1976), Mehmed Beganovic (1947), Hajro Aljic (1944), Jusuf Aljic (1967), Zajim Hasanovic (1968), Asim Nukic (1971), Nezir Dautovic (1969), Ibrahim Avdagic (1950), Jusuf Halilovic (1948), Salih Dzananovic (1955) ve Meho Karahodzic (1939), Fikret Kiveric (1978), Zilha Delic (1971).”

Potoçari Anıt Mezarlığı’na bugüne kadar defnedilen kurban sayısı 6 bin 671’e yükseldi.

Srebrenitsa’da ne oldu?

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık bölgede, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar ise toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Aradan 26 yıl geçmesine rağmen 1000’e yakın soykırım kurbanının cesedine henüz ulaşılamadı. https://timebalkan.com/srebrenitsadaki-potocari-anit-mezarligi-soykirim-kurbanlarinin-defnedilmesiyle-sessizlige-burundu/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir