G-5HQRNHEWSG TDK’da skandal “Boşnak” tanımı – Bosnaklar1.com

TDK’da skandal “Boşnak” tanımı

Türk İş Adamlarından Novipazar’a Dev Yatırım
Eylül 12, 2018
TİKA Bosna Hersek’te Osmanlı Şehitliğini Düzenliyor
Eylül 14, 2018

TDK’da skandal “Boşnak” tanımı

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) resmi sitesinde, “Büyük Türkçe Sözlük” kısmında, “Boşnak” kelimesinin aratılması sonucunda çıkan tanım büyük tepki topladı. İYİ Partili Vedat Yenerer, “ROK’un alçaklığı TDK’ya sıçramış” dedi.

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) resmi sitesinde, “Büyük Türkçe Sözlük” kısmında, “Boşnak” kelimesinin aratılması sonucunda çıkan “kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın” tanımına İYİ Parti TBMM Grup Danışmanı ve Türk Dünyası’ndan Sorumlu Genel Başkan Danışmanı Vedat Yenerer’den tepki geldi.

“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve Türk dilinin araştırılması ve geliştirilmesi görevini verdiği Türk Dil Kurumu (TDK), görüyoruz ki bu görevlerini unutmuştur. TDK’nın, pis ağzıyla Boşnak soydaşlarımız için alçakça bir tanım kullanan Rasim Ozan Kütahyalı’nın alçaklığını takip eder hale geldiğini görmek bir Evlad-ı FatihanTürk olarak beni çok üzdü” diyen İYİ Parti TBMM Grup Danışmanı ve Türk Dünyası’ndan Sorumlu Genel Başkan Danışmanı Vedat Yener, TDK’nın derhal bu hatayı düzeltmesi ve sorumluları hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.

TDK sözlüğünde “Boşnak” kelimesinin birinci anlamını: “kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın” olarak tanımladı. Bu tanımın, “Türkiye Tükçesi Ağızları Sözlüğü”ne dayandırıldığı görüldü. Boşnak kelimesinin kamuoyunca bilinen manası ise ikinci tanımda yer aldı.

Boşnak soydaşlarımızın TDK’nın sitesindeki “Boşnak tanımı” karşısında büyük bir şaşkınlığa uğradıkları ve sosyal medya üzerinden TDK’ya tepki gösterdikleri ve özür bekledikleri ifade edildi.

TDK’nın “Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü”ne dayandırdığı bu tanımın, Türkiye’de “nerede, hangi ağız” tarafından kullanıldığı bilinmezken, söz konusu ifadelerin “Boşnak tanımından” kaldırılması talep edildi.

TDK’nın “Boşnak tanımı” için, “ikinci Rasim Ozan vakasıdır” ifadelerinde bulunuldu.

Rasim Ozan Kütahyalı, Gökçekler’in sahibi olduğu Beyaz TV’de yayınlanan “Beyaz Futbol” programında, “Kusturmalı Boşnak Saksosu” ifadesini kullanmıştı. Boşnaklar Kütahyalı’ya büyük tepki göstermişti. Kütahyalı, bu ifadelerinden sonra kovulmuştu.

İşte TDK’nın sitesindeki o tanım:

Kaynak : http://www.haberayyildiz.com/gundem/tdkda-skandal-bosnak-tanimi-23190h.html


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir