G-5HQRNHEWSG Türkiye’den Bosna Hersek İslam Birliğine Destek – Bosnaklar1.com

Türkiye’den Bosna Hersek İslam Birliğine Destek

Bosna Hersek’te emekli protestosu
Ekim 25, 2017
Büyükşehir Bosna’da da Örnek Oluyor
Ekim 27, 2017

Türkiye’den Bosna Hersek İslam Birliğine Destek

Bosna Hersek İslam Birliğinin (Diyanet İşleri) başkent Saraybosna’da bulunan ve inşası maddi imkansızlıklar nedeniyle duran yeni idari binası Vakıflar Genel Müdürlüğünün desteğiyle tamamlanacak.

Bosna Hersek İslam Birliğinin (Diyanet İşleri) başkent Saraybosna’da bulunan ve inşası maddi imkansızlıklar nedeniyle duran yeni idari binası Vakıflar Genel Müdürlüğünün desteğiyle tamamlanacak.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Bosna Hersek İslam Birliğine bağlı Vakıflar Müdürlüğü arasında, söz konusu binanın yapımına maddi destek sağlanmasına ilişkin protokol imzalandı.

Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi’ndeki programa, Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, İslam Birliği Vakıflar Müdürü Senaid Zaimovic ve Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç katıldı.

Kavazovic, temelleri yaklaşık 10 yıl önce atılan idari binanın tamamlanması için imzalanan işbirliği protokolünden memnuniyet duyduğunu belirterek, “Amacımız, Balkanlar ve Boşnak diasporasındaki İslam birliklerini bir arada toplamak.” dedi.

İnşasına yıllar önce başlanan binanın tamamlanmasında sağladığı destek için Türkiye’ye teşekkür eden Kavazovic, “Allah kardeşlerimizin her zaman yanında olsun.” ifadelerini kullandı.

“Projeyi bir yıl içerisinde bitirmeyi planlıyoruz”,

Vakıflar Genel Müdürü Ertem de Bosna Hersek’teki çalışmalarına yeni bir halka daha eklemek için Saraybosna’da bulunduklarını belirterek, inşasına yıllar önce başlanan ancak farklı nedenlerden bitirilemeyen binanın inşasına ilişkin protokolün imzası için bir araya geldiklerini söyledi.

Bosna Hersek İslam Birliğinin tüm merkezlerini bir arada toplama amacıyla başlattığı projeye büyük önem verdiğini kaydeden Ertem, tüm Balkan coğrafyasında çalışmalarına devam ettiklerinin altını çizdi.

İdari binanın ihalesinin yakın zamanda yapılacağını ve ilk hesaplamalara göre maliyetin yaklaşık 20 milyon Türk Lirası olduğunu aktaran Ertem, “Projeyi bir yıl içerisinde bitirmeyi planlıyoruz. İnşaatı gezme fırsatım oldu. Toplam maliyetin yüzde 30’u tamamlandı, yüzde 70’lik kısmı bekliyor, diyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Ertem, tüm Osmanlı coğrafyasında bulunan eserlere Türkiye’deki bir cami veya vakıf eseri restorasyonuna gösterdikleri özen ve felsefeyle yaklaştıklarını sözlerine ekledi.

Bosna Hersek İslam Birliği Vakıflar Müdürü Zaimovic ise idari binanın inşaatının devam etmesinin önemli olduğunu kaydederek, projenin devam etmesinde başta Adnan Ertem olmak üzere Vakıflar Genel Müdürlüğünün önemli yardımlarda bulunduğunu ifade etti.

Saraybosna’daki Kovaçi Şehitliği’nin yakınlarında bulunan binanın inşaat çalışmaları 2009 yılında başlamış, ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle ilerleyememişti.

Kaynak : www.haberler.com


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir