G-5HQRNHEWSG “Türkiye’nin Bosna Hersek’e tutumu açık ve nettir” – Bosnaklar1.com

“Türkiye’nin Bosna Hersek’e tutumu açık ve nettir”

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Turkovic: Karşılıklı olarak ilişkilerimizi güçlü bir şekilde besliyoruz
Haziran 26, 2022
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Bosna Hersek’te temaslarda bulundu
Haziran 26, 2022

“Türkiye’nin Bosna Hersek’e tutumu açık ve nettir”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Hırvatistan’da, Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman ile ikili ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. ( Fatih Aktaş - Anadolu Ajansı )

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hırvatistan ziyareti kapsamında bulunduğu Zagreb’de mevkidaşı Gordan Grlic-Radman ile yapılan görüşme sonrası ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, Bosna Hersek’teki mevcut durum ve 2 Ekim’de yapılacak genel seçimde Türkiye’nin tutumunun sorulması üzerine, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin genel anlamda Batı Balkanlar’daki tutumu ve özelde de Bosna Hersek’le ilgili tutumu açık ve nettir. Biz, Batı Balkan ve Bosna Hersek’in istikrar, huzur ve ekonomik kalkınmasını destekliyoruz. Bosna Hersek’in sınır bütünlüğünü güçlü şekilde destekliyoruz. Bu konuda tüm bölgedeki ülkelerle hemfikiriz.”

Balkanlar’a ziyareti öncesi Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi Milorad Dodik ile İstanbul’da görüştüğünü belirten Çavuşoğlu, “Türkiye, Bosna Hersek’teki siyasi parti ve etnik gruplarla eşit mesafede olan ve sürekli hepsiyle görüşen bir taraftır. Önümüzdeki seçimlerin de şeffaf ve demokratik şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Hırvatlarla Boşnaklar arasında bazı konularda müzakereler olmuştu ama bir netice olmadığını görüyoruz.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Bosna Hersek ziyareti kapsamında tüm kesimlerle görüşerek Türkiye’nin tavsiyelerini paylaşacağını belirterek, “Bosna Hersek’i ve bu süreçleri desteklemek için üçlü bir istişare mekanizmamız var. Türkiye, Hırvatistan ve Bosna Hersek. Önümüzdeki süreçte bu üçlü toplantıyı en son Antalya’da gerçekleştirmiştik. Yeniden gerçekleştirme konusunda hemfikir kaldık.” diye konuştu.

Hırvatistan ziyareti kapsamında Çavuşoğlu, Başbakan Andrej Plenkovic ile bir araya gelecek. https://timebalkan.com/turkiyenin-bosna-herseke-tutumu-acik-ve-nettir/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir