G-5HQRNHEWSG Üniversiteye giriş sisteminde köklü değişiklik! YÖK Başkanı Saraç açıkladı… – Bosnaklar1.com

Üniversiteye giriş sisteminde köklü değişiklik! YÖK Başkanı Saraç açıkladı…

RTÜK’ten referandum atağı! Rudaw Türksat’tan çıkartılıyor…
Eylül 25, 2017
Gümüşdağ’dan Başkanlık açıklaması!
Eylül 26, 2017

Üniversiteye giriş sisteminde köklü değişiklik! YÖK Başkanı Saraç açıkladı…

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversite giriş sisteminde köklü değişikliğe gittiklerini açıkladı… Sınavın bir hafta sonunda düzenlenip bitirileceğini belirten Saraç, “Sorular MEB müfredatından olacak. 18 puan türünü azaltacağız” dedi…

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversite giriş sistemiyle ilgili, Şu an uygulanmakta olan giriş sistemi iki aşamalı olarak gerçekleştirilmekte. Sınavların ilki mart, diğeri haziran ayında ve toplam 5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız.” ifadelerini kullandı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni”nde konuştu.

’18 PUAN TÜRÜNDE DE AZALTMAYA GİDİYORUZ’

Saraç, üniversite giriş sistemiyle ilgili şunları söyledi:

“Önemli bir değişiklik ise puan türlerinde gerçekleşecek. 18 puan türünde de azaltmaya gidiyoruz. Bunlar çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematiğin katkısı bulunacak. Yeni sistemde önemli bir değişiklik de Türkçe ve matematik bu sınavın merkezinde olacak.”

Kaynak : www.superhaber.tv


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir