G-5HQRNHEWSG Üsküp’te Srebrenitsa Soykırımı’nın 28. yılında yürüyüş düzenlendi – Bosnaklar1.com

Üsküp’te Srebrenitsa Soykırımı’nın 28. yılında yürüyüş düzenlendi

Srebrenitsa soykırımının kurbanları Hırvatistan’da anıldı
Temmuz 16, 2023
Trakya Üniversitesi heyeti İzzetbegoviç’in kabrini ziyaret etti
Ağustos 10, 2023

Üsküp’te Srebrenitsa Soykırımı’nın 28. yılında yürüyüş düzenlendi

Kuzey Makedonya’da, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanmış en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımının 28. yılı dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te başta Boşnaklar olmak üzere farklı topluluklardan bireyler, Srebrenitsa soykırımı kurbanları anısına yürüyüş gerçekleştirdi.

Boşnak Ulusal Konseyi (BNS) tarafından düzenlenen yürüyüş, Üsküp’te Çayır Belediyesi parkından başlayarak şehir merkezindeki Makedonya Meydanı’na kadar devam etti. Meydanda bir anma töreni de düzenlendi.

BNS Başkanı Cevad Hot, yaptığı açıklamada, o dönem başta Srebrenitsa olmak üzere Bosna Hersek’te yaşanan saldırı ve soykırım ile ilgili bilgi verdi.

Srebrenitsa’da yapılanların dünyanın hiçbir yerinde hiçbir zaman yapılmadığını dile getiren Hot, bugün yapılan yürüyüşle “soykırımın unutulmaması gerektiğinin” altını çizdiklerini vurguladı.

Hot, “O suçluların birçoğu bugün, 11 Temmuz’un takvimde var olmamasını ister. Onların birçoğu bu tarihi silmek ister ancak biz hiçbir zaman unutmayacağız. Biz her zaman hatırlayacağız ve hatırlatacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Kuzey Makedonya Meclisi Topluluklar Arası İlişkiler Komisyonu tarafından gün içerisinde Srebrenitsa soykırımının 28. yılı nedeniyle bir anma programı da düzenlendi. https://timebalkan.com/uskupte-srebrenitsa-soykiriminin-28-yilinda-yuruyus-duzenlendi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir