G-5HQRNHEWSG Vekil Özen: ‘Boşnak halkının yanında olmaya devam edeceğiz’ – Bosnaklar1.com

Vekil Özen: ‘Boşnak halkının yanında olmaya devam edeceğiz’

Bosna Hersek’in milli şairi Cemalettin Latiç’in eserleri Türkçe’ye çevrildi
Ocak 13, 2019
Başakşehir’in Boşnak futbolcusundan “şampiyonluk” açıklaması
Ocak 19, 2019

Vekil Özen: ‘Boşnak halkının yanında olmaya devam edeceğiz’

Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç, AK Parti Bursa Milletvekili, TBMM Bosna-Hersek Dostluk Grubu Başkanı ve Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili Refik Özen’i TBMM’de ziyaret etti.

Dost ve kardeş ülke Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç’i ve beraberindeki Heyeti TBMM’nde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Özen, “Eski Yugoslavya’nın parçalanması ile birlikte Slovenya ve Hırvatistan’ın ardından merhum Aliya İzzetbegoviç ve arkadaşlarının önderliğinde düzenlenen referandumla 1 Mart 1992 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Bosna Hersek, bu kazanımı acı bir bedelle ödedi. Uluslararası toplumun gözleri önünde olan 3,5 yıl yaşanan ve Srebrenisa’da işlenen soykırımla devam eden Bosna’daki savaş 1995 yılında imzalanan Dayton barış antlaşması ile sona erdi. Bosna Hersek’te bağımsızlığın ağır bedeli olarak çoğunluğu Boşnak 100 bin kişi katledildi. 50 bine yakın kadın tecavüze uğradı. 2 milyon kişi mülteci durumuna düştü. Tüm bu yaşanan hadiselerde Türkiye Cumhuriyeti ve Türk devleti en başından itibaren kardeş Boşnak halkının yanında yer aldı ve bu duruşunu bugüne kadar sürdürdü, sürdürmeye de devam edecek” dedi.

“Amacımız hacmimizi 1 milyar dolara çıkarmaktır”

İki ülke arasında imzalanan serbest ticaret antlaşması ile dış ticaret hacmimiz de önemli bir artış olduğunu, Bosna Hersek’e ihracatta tüm gümrük vergileri ve eş etkili vergilerin sıfırlandığını, ithalatta da tarife dışı vergiler ve ülkemizi sıkıntıya sokacak tarife dışı engeller bulunmadığını belirten TBMM Bosna-Hersek Dostluk Grubu Başkanı Vekil Özen, “2018 yılında 400 milyon dolar ihracat, 230 milyon dolar ithalat gerçekleştirilmiştir. Toplam 630 milyon dolar ticaret hacmimiz bulunmaktadır. Amacımız hacmimizi 1 milyar dolara çıkarmaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmasında, Bosna Hersek’te 50 civarında Türk şirketin faaliyet gösterdiğini ve bu şirketlerin yatırımlarının toplam tutarının 145 milyon dolar olduğunu hatırlatan Vekil Özen, “Ülkemiz Bosna Hersek’teki doğrudan yabancı yatırımlarda da 9. sıradadır. Türk müteahhitlerince Bosna Hersek’te üstlenilen projelerin bedeli yaklaşık 600 milyon dolar seviyesindedir. Bunun yanı sıra Bosna Hersek’te Folnitsa, Saraybosna ve Mostar’da olmak üzere 3 ayrı şehirde Yunus Emre Türk Kültür Merkezi faaliyet göstermektedir” dedi.

“Kardeş Bosna Hersek ile olan ilişkilerimize her alanda geliştireceğiz”

Bugüne kadar Bosna Hersek’te eğitim, sağlık, sanitasyon, idari ve sivil alt yapı alanlarında yaklaşık 700 projeyle 300 milyon dolarlık kalkınma yardımı sağlandığını, TİKA başta olmak üzere çeşitli kuruluşlarımızla Bosna Hersek’e yapılan maddi katkıların tutarının 1 milyar Euro dolayında olduğunu ifade eden Vekil Özen, “24 Haziran seçimleri sonrası 27. Dönem TBMM parlamentolar arası Bosna Hersek dostluk grubu olarak bizlerde bundan sonraki süreçte kardeş Bosna Hersek ile olan ilişkilerimize her alanda geliştirme adına elimizden gelen tüm gayreti milletvekili arkadaşlarımızla birlikte ortaya koyacağız” şeklinde konuştu.

AK Parti Bursa Milletvekili, TBMM Bosna-Hersek Dostluk Grubu Başkanı Refik Özen, 7 Ekim 2018 tarihinde Bosna Hersek’te gerçekleştirilen seçimlerin hayırlı olmasını ve seçimlerden zaferle çıkan devlet başkanlığı konseyi Boşnak üyesi Şefik Dzaferoviç’e de başarı dileklerde bulundu.

TBMM Bosna-Hersek Dostluk Grubu üyelerinin de bulunduğu, Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç’in AK Parti Bursa Milletvekili, TBMM Bosna-Hersek Dostluk Grubu Başkanı Refik Özen’i ziyareti, karşılıklı görüş alış verişiyle devam etti.

Kaynak : https://sonhaber16.com/vekil-ozen-bosnak-halkinin-yaninda-olmaya-devam-edecegiz/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir