G-5HQRNHEWSG Vucic’ten Boşnakları tehdit eden şarkılar söyleyen polisleri cezalandırma sözü – Bosnaklar1.com

Vucic’ten Boşnakları tehdit eden şarkılar söyleyen polisleri cezalandırma sözü

Bosna Hersek’te yasa dışı ‘Sırp Cumhuriyeti Günü’ kutlaması provokasyonu artırdı
Ocak 11, 2022
AGİT’ten Bosna Hersek’te ‘kışkırtıcı söylem’ uyarısı
Ocak 13, 2022

Vucic’ten Boşnakları tehdit eden şarkılar söyleyen polisleri cezalandırma sözü

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, yılbaşı kutlaması sırasında Boşnaklara yönelik yeni soykırım çağrısı yapan şarkılar söyleyen Sırp polislerin cezalandırılacağını açıkladı.

Olayın yaşandığı Priboj kentini ziyaret eden Vucic, devletin barışa zarar verenlere karşı merhameti olmayacağını söyledi. Vucic, Sırbistan’ın Boşnakların da ülkesi olduğunu belirtti.

Vucic, “Bir Sırp ve Sırbistan cumhurbaşkanı olarak elbette Sırpları seviyorum. Fakat Boşnakların olmadığı bir Priboj şehrini düşünemiyorum. Sorumlular cezalandırılacak. Çocuklarımıza birlikte yaşamı öğretmeliyiz” diye konuştu.

Priboj kentinde yılbaşı gecesi üst düzey polis memurlarının da katıldığı bir kutlamada Boşnakların yoğun olarak yaşadığı Seniçe ve Yeni Pazar şehirleri için “ey Seniçe, yeni Srebrenitsa, ey Pazar, yeni Vukovar” ifadelerini içeren şarkılar söylenmiş ve skandal görüntüler sosyal medyaya sızmıştı.

Vucic, “Kilise ve ikonalara saygı gösterdiğimiz gibi komşularımız Müslümanlara da saygı göstermek zorundayız. Birisi bunu çiğneyebileceğini düşünüyorsa karşısında devleti bulur” diye konuştu.

“Başörtüsü ve ferace asla yasaklanmayacak”

Ziyareti sırasında Omar Hodzic isimli bir imamın eşi ve kızlarıyla gittiği bir otelde giyimleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kaldıkları yönündeki şikayetini değerlendiren Vucic, Sırbistan’da başörtüsü ve feracenin asla yasaklanmayacağını söyledi. Böyle bir yasak getirilmesi halinde tüm Sırbistan’ın bunu kutlayacağını bilse de böyle bir karar almayacağını söyleyen Vucic, “Size mutlak bir surette garanti ediyorum. Böyle bir şey olmayacak” diye konuştu. https://timebalkan.com/vucicten-bosnaklari-tehdit-eden-sarkilar-soyleyen-polisleri-cezalandirma-sozu/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir