G-5HQRNHEWSG WhatsApp da yalan haberlerle savaşacak – Bosnaklar1.com

WhatsApp da yalan haberlerle savaşacak

Srebrenitsa Soykırımı’nın 35 kurbanı 11 Temmuz’da toprağa verilecek
Temmuz 5, 2018
Twitch Prime üyelerine 21 adet ücretsiz oyun!
Temmuz 5, 2018

WhatsApp da yalan haberlerle savaşacak

Facebook’tan sonra WhatsApp da yalan haberle savaşmaya başlıyor. Yalan haberle mücadele için 50 bin dolarlık fon kuruldu.

Yalan ya da asılsız haber internetin en büyük sorunlarından biri haline geldi. Her gün milyonlarla insan tarafından paylaşılan bazı haberlerin doğru olmadığı bilinen bir gerçek. Yalan haberlerin en hızlı yayıldığı alanlardan biri ise sosyal medya. Sosyal medya denince akla ilk gelen mecralardan biri olan Facebook, uzun yıllardır yalan haberle mücadele ediyor. Ne kadar başarılı olduğu tartışmalı bir konu olan Facebook’tan sonra şimdi yine grup şirketlerinden biri olan WhatsApp da yalan haberle mücadele etmek için adım atmaya başladı.

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yayınladığı bir blog yazısıyla, yalan haberle mücadele amacıyla bir fon başlattığını duyurdu. Artık WhatsApp’taki yanlış bilgilendirmelere sebep olan sorunlarla ilgili araştırma yapanlara 50 bin dolarlık bu fondan destek verilecek.

WhatsApp Araştırma Ödülleri
WhatsApp Araştırma Ödülleri adıyla duyurulan fon, kademeli olarak hayata geçirilecek. Buna göre, ilk aşamada herhangi bir sosyal bilim ya da ilgili disiplin kullanarak bu problem alanında teknolojinin günümüz toplumundaki etkisine ışık tutanlara destek olunacak.

WhatsApp, araştırma fonunda öncelikli bazı alanlar da belirlemiş durumda. Bunların başında problemli içeriklerin bilgi işleme süreci geliyor. Seçimlerle ilgili bilgiler, ağ etkileri ve paylaşımların viral karakteristikleri, dijital okur yazarlık ve yanlış bilgiler, şifreli sistemlerde problematik davranışların tespiti de diğer konular olarak öne çıkıyor. Ancak fon bunlarla sınırlı değil. Kapsama dahil olabilecek diğer çalışmalar da ödüle tabi olabilecek.

WhatsApp’ın duyurduğu bu yeni program hakkında detaylı bilgi resmi blog sayfasında yer alıyor. İngilizce olarak hazırlanan sayfadaki bilgilerden yararlanarak programa başvuruda bulunabiliyorsunuz. Programa son katılım tarihinin 12 Ağustos olduğunu da hatırlatalım.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/internet/whatsapp-da-yalan-haberle-savasacak-5b3d9d028ca7806ef3490f32


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir