G-5HQRNHEWSG Yeryüzündeki Cennet “Bosna Hersek” – Bosnaklar1.com
Galaxy Note 9 basın görseli sızdı
Temmuz 19, 2018
Kanal D’den yeni yarışma programı! Hangi ünlü isim sunacak?
Temmuz 19, 2018

Yeryüzündeki Cennet “Bosna Hersek”

Tarihi ve doğal güzellikleriyle ”yeryüzündeki cennet” diyebileceğiniz Bosna Hersek, tatilini yurtdışında geçirmek isteyenler için en uygun ve en gözde ülkelerden biri.

Saraybosna’dan yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Travnik kenti de Bosna’ya gelenlerin mutlaka görmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Osmanlı’ya onlarca vezir yetiştiren, Bosna-Hersek’in tam ortasında bulunan bu şehirde, Elçi İbrahim Paşa Medresesi, şehre hakim kalesi başta olmak üzere, aynı anda 7-8 minarenin görüldüğü çok sayıda tarihi cami gezilebilir.

Başkent saraybosna’da Bosna valisi Gazi Hüsrev Bey tarafından yaptırılan cami, medrese, kütüphane, saat kulesi ve bedesten de ziyaret edilecek mekanlar arasında yer alıyor.

Mostar ziyaretinin ardından, şehir merkezinden sadece 15 dakika uzaklıkta olan Balgay’daki Alperenler Tekkesi ziyaret edilebilir. Tekke’de, Bosna Osmanlı tarafından fethedilmeden önce Balkanlar’ın müslümanlaşmasında önemli etkisi olan Anadolu erenlerinden Sarı Saltuk’a atfedilen mezar da bulunuyor.

Saraybosna’yı ziyaret edeceklerin öncelikle görmesi gereken yer ise Başçarşı. Burası şehrin kalbi olduğu gibi, tarihin izlerinin en iyi şekilde korunduğu bölge. Başçarşı, tek katlı dükkanları, sebili ve etrafını saran güvercinleriyle hala Osmanlı’nın izlerini taşıyor

Saraybosna’yı ziyaret edeceklerin öncelikle görmesi gereken yer ise Başçarşı. Burası şehrin kalbi olduğu gibi, tarihin izlerinin en iyi şekilde korunduğu bölge. Başçarşı, tek katlı dükkanları, sebili ve etrafını saran güvercinleriyle hala Osmanlı’nın izlerini taşıyor.

Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a Bosna Hersek’in Vişegrad kentinde 1577 yılında yaptırdığı tarihi Drina köprüsü de Bosna’nın güzide mekanlarından biri…

Yeryüzündeki Cennet “Bosna Hersek” görenleri kendine hayran bırakıyor.

Yeryüzündeki Cennet “Bosna Hersek” görenleri kendine hayran bırakıyor.

Yeryüzündeki Cennet “Bosna Hersek” görenleri kendine hayran bırakıyor.

        

Kaynak : https://www.trtavaz.com.tr/fotogaleri/yeryuzundeki-cennet-bosna-hersek/58ef680901a30a114895c868

 

 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir