G-5HQRNHEWSG Amasyalı Boşnaklar… – Bosnaklar1.com
Boşnak Köyü Zeytinalan’ı Tanıyalım
Temmuz 22, 2017
Ahmet Tezcan TRT’nin dev projesi ‘Aliya’yı anlattı
Temmuz 23, 2017

Amasyalı Boşnaklar…

AMASYA GÜMÜŞHACIKÖY’DE BOŞNAKLAR.

Tarihimizin izlerini sürmeye devem ediyoruz.Bugünkü durağımız Amasya Gümüşhacıköy’e bağlı Maden Köyü’nde yaşayan, Boşnaklar’ın gerçek yaşam öykülerinden söz edeceğiz.

 

Boşnaklar buraya Kolaşin,Mitrovica ve Bijelopoleden gelmişler. ,Crnagoralılar Sırplar ve Şvabalar (Avusturya) bu bölgeleri çember altına almışlar.Bu kuşatma altında yaşayamayacağını anlamışlar.İlk olarak gemiyle,Selanik üzerinden İzmir’e gelmişler.Osmanlı hükümeti Boşnaklara kalacak yerleri olamadığı için geçici olarak çadır tahsisi etmiş, bir süre burada kalmışlar.Bu sırada Yunan savaşı çıkınca Boşnakların bir kısmını Ege bölgesine ,diğerlerini Amasya’ya bir kısmını da Tokat’a göndermişler.Tokat’ta Ermeni çeteleri olduğu için buradaki Boşnaklar daha sonra Amasya’ya yerleşmiş..

Gümüşhacıköye bağlı Maden köyünde önceleri Ermeniler yaşarmış.Hükümet Boşnakları bu köye yerleştirmiş. Her aileye 4 dönüm yer vermiştir.Mübadele döneminde Yunanistan’dan gelen göçmenler sayesinde tütüncülüğü öğrenmiş,ekin ve mısır ekerek hayatlarını sürdürmüşler.

Maden Köyü’nde,daha önce 150 hanede ; Husoviç,Halvet,Martinoviç,Alomeroviç,Çopa, Pepiç,Kaliç,Batoviç sülaleleri yaşamış.1945 yılına kadar kendi aralarında Sjedica sohbetlerini Boşnakça yapıp memleket sohbetleri yapmışlar.Bu sayede bir çok Boşnak genci, Boşnakçayı unutmamıştır.

Osmanlı döneminde şeriata uygun olarak halk mahkemeleri kuruluyormuş.Boşnaklar bu halk meclisini Sjedica sohbetlerinde seçermiş.1945 yılına kadar Evlilikler Boşnaklar arasında yapılmış,daha sonra bu gelenek bozulmuştur. Günümüzde Maden köyünde 15 hanede yaşayan Boşnak aile kalmıştır.Diğerleri,istanbul,Ankara,İzmir ve Konya’ya göç etmiştir. Samsun ve Sivas Boşnakları’yla akrabalıkları vardır. Amasya Merzifon’da az sayıdada olsa Boşnaklar yaşar.

selam ve saygılarımla…
Bilgiler için Gümüşhacıköy boşnaklarından,Hacı Tahir Göztaşa teşekkür ederim.

 

Kaynak: bosnasancak.net forum

Yazar: Mustafa Ekrem YAVUZ

bosnakmedya.com


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir