G-5HQRNHEWSG Avrupalı Türk Öğrencilerden Boşnak Yetimlere Yardım Eli – Bosnaklar1.com

Avrupalı Türk Öğrencilerden Boşnak Yetimlere Yardım Eli

Rumeli Ve Balkan Müziğinin Starı Belli
Ağustos 5, 2018
Football Manager 2019 duyuruldu!
Ağustos 6, 2018

Avrupalı Türk Öğrencilerden Boşnak Yetimlere Yardım Eli

Avrupalı Türk öğrenciler, Bosna Hersek’te Srebrenitsa katliamında hayatını kaybedenleri anmak için ’Yetim Gülerse Dünya Güler’ yardım kampanyasını başlatarak, Srebrenitsa katliamında ailelerini kaybeden Boşnak yetimlere yardım eli uzattı.

Avrupalı Türk öğrenciler, Bosna Hersek’te Srebrenitsa katliamında hayatını kaybedenleri anmak için ‘Yetim Gülerse Dünya Güler’ yardım kampanyasını başlatarak, Srebrenitsa katliamında ailelerini kaybeden Boşnak yetimlere yardım eli uzattı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığının (YTB) Ağustos 2017’de Ankara’da düzenlediği ‘Türkiye Stajları’ programına katılan Avrupalı Türk öğrenciler, Allaame isimli yardım derneği kurdu. Dernek, ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmeyi amaçlıyor.

Avrupalı Türk öğrenciler Bosna Hersek’te Srebrenitsa katliamında hayatını kaybedenleri anmak için ‘Yetim Gülerse Dünya güler’ yardım kampanyasını başlatarak, Srebrenitsa katliamında ailelerini kaybeden Boşnak yetimlere umut oldu. Kampanya’da 7 bin 200 euro (40 bin 320 TL) bağış toplanmasının ardından, aralarında Fransa, Avusturya, Hollanda ve Almanya’nın bulunduğu Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 10 Türk üniversite öğrencisi Srebrenitsa’ya gitti. Allaame Yardım Derneği, aralarında 150 Srebrenitsa katliamı mağdurunun bulunduğu 250 çocuğa okul ve kırtasiye malzemesi dağıttı. Srebrenitsa’nın küçük köylerinde savaş sonrası doğan yoksulluk ve imkansızlıklarla mücadele eden 28 yaşlı ve kimsesiz Boşnaka gıda dağıtımı yapıldıktan sonra, 22 çocuk için kurban kesilip dağıtıldı.

Amsterdam Belediyesinde çalışan Mert Tolga Tirgil, yapılan katliamı gelecek nesillere anlatmak ve onlara umut olmak istediğini söyleyerek, “Tek suçları Müslüman ve Boşnak olmalarıydı. Nereden geldiğimizi ve yaşananları unutmamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Srebrenista katliamında eşi ile iki oğlunu kaybeden ve kanser tedavisi gören Srebrenista’nın sembol annesi Hatice Mehmedoviç’in mezarını ziyaret eden öğrenciler anıta, “Srebrenitsa bir kez daha yetim kaldı. Bizler yetimlere umut olmaya geldik ve gelmeye devam edeceğiz” notunu yazdı.

Allame Derneği geçtiğimiz Ramazan ayında, Mavi Marmara gemisinin 2010’da İsrail’in saldırısına uğramasının yıldönümünde Gazze’de bin 300 kişilik iftar düzenleyerek işgal altındaki Filistinlere yardım ederken, 22 Mart Dünya Su Günü’nde de Bangladeş’te su kuyusu projesi başlatmıştı. –

Kaynak : https://www.haberler.com/avrupali-turk-ogrencilerden-bosnak-yetimlere-11107496-haberi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir