G-5HQRNHEWSG Başbakan Yıldırım: Bosna Hersek’in NATO Üyeliğini Hararetle Destekliyoruz – Bosnaklar1.com

Başbakan Yıldırım: Bosna Hersek’in NATO Üyeliğini Hararetle Destekliyoruz

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Bosna Hersek’te
Mart 29, 2018
Türkiye – Bosna Hersek özel maçı o ilde oynanacak
Mart 30, 2018

Başbakan Yıldırım: Bosna Hersek’in NATO Üyeliğini Hararetle Destekliyoruz

Başbakan Binali Yıldırım, Bosna Hersek’in NATO üyeliği süreci ile ilgili, “Türkiye Bosna Hersek’in yanında yer alacak ve tam üyelik sürecini destekleyecektir.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım Bosna Hersek ziyareti kapsamında Saraybosna’da Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic ile ortak basın toplantısında konuşuyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasının satır başları şöyle;

Değerli mensupları bugün Balkanların güzel ülkesi Bosna Hersek’te bulunmaktan ve kıymetli mevkidaşım sayın Zvizdic ile bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Şahsım ve heyetim adına bize gösterilen sıcak karşılamaya teşekkür ediyorum.

Bosna Hersek Türkiye ilişkilerinin köklü bir geçmişi var. Güzel de bir geleceği var. Özellikle Balkanlarda huzurun istikrarın kalıcı olarak devam etmesi Bosna Hersek ilişkilerinin Türkiye ve diğer Balkan ülkeleri ilişkilerinin gelişmesine bağlı. Bosna Hersek ile ilişkilerimizi geliştirmek için gereken adımları atıyoruz.

“Bosna Hersek’in NATO üyeliğini hararetli bir şekilde Türkiye destekliyor”

Bosna Hersek’in bütün göstergelerinde ilk 10 ülke arasında yer alıyor günden güne de ekonomik ilişkilerini ve diğer alanlardaki ilişkilerini geliştirmek için yeni adımlar atıyor. Bosna Hersek’in NATO üyeliğini hararetli bir şekilde Türkiye destekliyor. Çünkü barışın ne demek olduğunu Bosna Hersek bilir Türkiye bilir. Gelecekte bölgede acıların yaşanmaması için NATO üyeliği konusunda önümüzdeki günlerde yapılacak değerlendirmelerde bundan sonra da Türkiye Bosna Hersek’in yanında yer alacak ve tam üyelik sürecini destekleyecektir. Benzer şekilde diğer Balkan ülkeleri ile birlikte Bosna Hersek’in Avrupa Birliği hedeflerinin de gerçekleşmesinden yanayız. Bölgesel işbirliğinin yanısıra ikili işbirliğimizi de geliştirmek konusunda daha fazla neler yapabiliriz sayın Başbakan ile ele aldık görüştük. Enerji, ulaştırma, ticaret, tarım ve turizm alanında yaptığımız işler var. Daha fazla potansiyelimiz olduğunu söyleyebilirim. Türk yatırımcıları Bosna Herek’te uzun bir süredir var. Ancak bunların sayısını artırmak arzusundayız. Bu konuda tabiki yapılması gereken bazı şeyler var. Kısa vadeli küçük sorunlar var bunların çözüleceğine inanıyoruz. Her bir yatırım yeni bir istihdam demek iş aş kapısı demek. Esasen Türkiye’de Bosna Hersek’te burada ne kadar insana istihdam oluşturursa o kadar büyük hizmet edeceğinin bilincinde. İkili ticaretimiz de artıyor. Artarken iyi bir şey de oluyor denge de oluşuyor. Önceden bizim lehimize bir ticaret dengesi vardı. İlk defa bu sene Bosna Hersek’in ihrcatı ithalatının üzerine çıktı. Toplam ticaret rakamına baktığımız zaman Türkiye Bosna Hersek’in potansiyelini yansıtmıyor. Daha önce koyduğumuz hedef 1 milyar doların üzerine çıkmak için biraz daha gayret göstermek lazım. Et ithalatı ile ilgili herhangi bir sıkıntı şu an yok.

“Cumhurbaşkanımızın Bosna Hersek’e ziyareti olacak”

Sayın Cumhurbaşkanımızın Bosna Hersek’e bu yılın ortalarında bir ziyareti olacak. Bu ziyaret vesilesi ile serbest ticaret anlaşması olmak üzere 10 farklı alanda anlaşma imzalanması söz konusu. Bu Bosna Hersek Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da ileriye taşınması ve ticaretin başta olmak üzere turizmde, tarımda ve enerjide altyapıda işbirliğinin ortaya konması. Bugün görüştüğümüz konulardan bir tanesi de altyapı ulaştırma projeleridir.

Ülkemiz 15 Temmuz 2016’da hain bir darbe teşebbüsü ile karşı karşıya geldi. FETÖ’nün yapmaya çalıştığı bu darbeye karşı Bosna Hersek hükümeti çok hızlı bir şekilde tepki vermiş ve bu darbeye karşı olduğunu ilan ederek ülkemizin yanında yer almıştır. Bu desteklerinden dolayı sayın başbakana teşekkür ediyorum. Bosna Hersek halkına Türk milleti adına teşekkür ediyorum.

Türkiye Bosna Hersek’te sadece ticari ilişkileri geliştirmekle kalmıyor TİKA ile kültürel değerlerin ortaya çıkarılması için de ciddi bir gayret gösteriyor. Bu imkanı bize verdiği için Bosna Hersek yetkililerine teşekkür ediyoruz. Balkanların istikrarı ve güveni aslında Avrupa’nın güvenliği demektir. Bu bakımdan buradaki barışın buradaki istikrarın bozulmaması için bütün bölge ülkelerine sorumluluk düştüğünü biliyoruz. Bu çerçevede de Bosna Hersek başta olmak üzere bütün ülkelerle dostane ilişkilerimizi geliştirmenin gayreti içerisindeyiz.

“Türkiye yüzde 7,4 büyüdü”

Türkiye 2017 yılı için büyüme oranı açıklandı. Türkiye 2017 yılında ortalama yüzde 7,4 bir büyüme gerçekleştirdi. Bu dünyada en fazla en yüksek büyüme oranını gerçekleştiren Türkiye oldu. Dördüncü çeyrekte 7,3, ikinci çeyrekte 11,1 ve ortalamada 7,4 dünya genelinde en yüksek büyüme oranı. Bu büyüme oranı bizim için bir sürpriz değil. Bunun böyle olacağını aylar önce gelişmelerden görmüştük. Türkiye 2018 yılı için de sürdürülebilir, istikrarlı ve orta vadeli planda hedeflediği büyüme oranını tutturmak için gerekli projelerini yapmıştır. Büyüme devam edecek, iş istihdam üretimi devam edecek.

Türkiye Bosna Hersek’te yatırım yapıyor. Bir kere bu yatırım yapmıyor düşüncesine katılmıyorum. Türkiye’nin yatırımcıları Bosna Hersek’te ticari büyüklük bakımından ilk 5’e giren yatırımcıları var. Tabi sayın Başbakan da ifade etti daha fazla yatırım olması için yatırımcının geleceğe yönelik güveninin daha fazla gelişmesi ihtiyacı var. Yatırım ortamının daha gelişmesine ihtiyaç var. Bunu kendimiz için de söylüyorum. Biz son haftalarda büyük bir reform yaptık. Yatırım ortamının iyileştirilmesi için bürokrasi azaltılacak. Biz her zaman Balkanların huzuru için Bosna Hersek ile dayanışma içinde diğer komşu ülkelerle de gayet iyi ilişkiler içerisindeyiz. Karşılıklı ticaretimiz iş birliğimiz artarak devam ediyor. Bölgesel refah hepimizi ilgilendiriyor. Bunun acı tecrübelerini geçmiş tarihimizde gördük.

Kaynak : http://www.yenibalkan.com/dunya/basbakan-yildirim-bosna-hersekin-nato-uyeligini-hararetle-destekliyoruz-h12933.html


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir