Çar. Tem 17th, 2024

Bosna yargısının çok konuşulacak bir yargı kararına imza attığı ortaya çıktı. Reuters’ın ele geçirdiği belgelere göre, bir FETÖ zanlısının Türkiye’ye iadesi geçtiğimiz ay reddedilmiş.

Ankara FETÖ zanlısı olduğu gerekçesiyle iadesini istediği vatandaşlarla ilgili müttefik ülkelere baskıyı artırırken Bosna yargısının bir Türkiye vatandaşının bu gerekçeyle iadesini geçen ay reddettiği öğrenildi.

Reuters’in ele geçirdiği belgeye göre Bosna’da federal temyiz mahkemesi, Hümeyra Gökçen’in iadesini reddetme kararı alırken bunu Ankara’nın teslimini talep etmesinden önce Gökçen’in sığınma başvurusu yapmış olmasına dayandırdı.

Kararda Gökçen hakkındaki ”FETÖ terör örgütü üyesi olduğu” suçlamalarının teyit edilemediği, çünkü Birleşmiş Milletler ya da Avrupa Konseyi kararlarında ‘FETÖ’ diye bir terör örgütünün yer almadığı ifade edildi. Temyiz kararının kamuoyuna açıklanmadığı belirtildi. Mahkeme, Reuters’in bu dosyayla ilgili daha fazla ayrıntı ve başka iade talepleri olup olmadığı sorusuna yanıt vermedi.

Ancak meseleyle ilgili bir kaynak, Ankara’nın 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından Bosna’ya gelen daha pek çok vatandaşının iadesini talep ettiğini belirtti.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2018/dunya/bosna-feto-zanlisini-iade-etmemis-2366987/

 

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir