G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek 5. havalimanına 2026 yılına kadar kavuşabilir – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek 5. havalimanına 2026 yılına kadar kavuşabilir

Bosna Hersek ve Karadağ’da “Diplomatik Kış Kermesi” düzenlendi
Aralık 6, 2022
Bosna Hersek’te İnsan Hakları ve Mülteciler Bakanı Luçiç Gözaltına Alındı
Aralık 6, 2022

Bosna Hersek 5. havalimanına 2026 yılına kadar kavuşabilir

osna Hersek’in beşinci havalimanının 2026 senesine kadar Bihaç kentinde inşa edilmesi planlanıyor.

Yerel basındaki haberlere göre Bihaç Havalimanı’nın şimdiye kadar planlanan 1.800 metre uzunluğundan 300 metrelik bir bölümünü oluşturan bir test pisti ve havalimanı kompleksine erişim yolları inşa edildi.

Havalimanı müdürü Anel Hadzic, “Gelecekteki havalimanının pistinin devamını sağlamak için, kamulaştırılan 132 arazinin sahiplerine kaliteye bağlı olarak metrekare başına 9 ila 10 avro arasında tazminat ödenmesi gerekiyor.“ dedi.

Bosna Hersek Federasyonu Hükümeti şimdiye kadar arazi sahiplerinin tazmin edilmesi için gereken 10,2 milyon avrodan 2,5 milyon avroyu temin etti.

Hadzic, bu projenin Una-Sana Kantonu’nu ülkenin geri kalanıyla birleştirme açısından büyük önem taşıdığını, ancak aynı zamanda Bihac ve tüm Una-Sana Kantonu’nun ekonomik kalkınması için bir katalizör görevi göreceğini de sözlerine ekledi.

Şimdiye kadar, hükümet projeye her yıl birkaç milyon avro yatırım yaptı. Ekolojik izinler de dahil olmak üzere çeşitli izinler şimdiden alındı. Bihac, Hırvatistan sınırına yakın bir konumda ve ülkenin sekizinci büyük şehri.

Bosna Hersek’in şu anda dört uluslararası ticari havalimanı bulunuyor. Saraybosna, Tuzla, Banja Luka ve Mostar’daki havalimanları, Ocak-Ekim döneminde toplam 1.907.895 yolcuya hizmet verdi. https://timebalkan.com/bosna-hersek-5-havalimanina-2026-yilina-kadar-kavusabilir/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir