G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dzaferovic BM Genel Kurulu’na hitap etti – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dzaferovic BM Genel Kurulu’na hitap etti

Saraybosna’daki yeni tramvay hattını Türk firmaları yapacak
Eylül 25, 2022
Bosna Hersek’te çocukların gözünden “Anne, savaş istemiyorum” sergisi açıldı
Eylül 25, 2022

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dzaferovic BM Genel Kurulu’na hitap etti

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic, Bosna Hersek’in Müslüman ve Hristiyanların bir arada yaşayabildiği bir ülke olduğunu söyledi.

Dzaferovic, New York’ta dünya liderlerini bir araya getiren en büyük diplomasi forumu olan BM 77. Genel Kurul görüşmelerinde konuşma yaptı.

Bosna Hersek’in 1992-1995 yılları arasında ağır bir savaş yaşadığını anımsatan Dzaferovic, “Ukrayna’daki savaş da Kovid-19 salgını gibi yaşamın her alanında büyük değişimlere neden oldu. Hepimizin önünde oldukça zor bir kış var.” dedi.

Dzaferovic, sorunların uluslararası iş birliğiyle çözülebileceğini belirterek, Bosna Hersek’in yüzyıllardır farklı kültür, halk ve dinleri sınırları içerisinde barındırdığını söyledi.

Son dönemde Bosna Hersek’te Müslüman ve Hristiyanların bir arada yaşamayacağına dair çıkan söylemleri değerlendiren Dzaferovic, “Müslüman ve Hristiyanlar bir arada yaşayabilir. Bosna Hersek uzun yıllardır farklı dinlerin bir arada yaşayabileceğini gösteren bir ülke. Savaşta bile ayakta kalmayı başardı.” diye konuştu.

Dzaferovic, ülkesinin dış politikada Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeliklerini öncelik olarak belirlediğine işaret ederek “2 Ekim’de yapılacak genel seçimlerin ardından AB üyelik yoluna daha da kararlı devam edeceğiz ve umuyorum en kısa sürede aday ülke statüsü alacağız.” ifadelerini kullandı.

Tüm dünyanın barış ve istikrara ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Dzaferovic, mevcut anlaşmazlıkların uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesi gerektiğini kaydetti. https://timebalkan.com/bosna-hersek-devlet-baskanligi-konseyi-baskani-dzaferovic-bm-genel-kuruluna-hitap-etti/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir