G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek’te çocukların gözünden “Anne, savaş istemiyorum” sergisi açıldı – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek’te çocukların gözünden “Anne, savaş istemiyorum” sergisi açıldı

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dzaferovic BM Genel Kurulu’na hitap etti
Eylül 25, 2022
Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinden ayrılıkçı adımlara darbe
Eylül 25, 2022

Bosna Hersek’te çocukların gözünden “Anne, savaş istemiyorum” sergisi açıldı

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, çocukların çizimlerinden oluşan “Anne, savaş istemiyorum” konulu resim sergisi açıldı.

Saraybosna Edebiyat ve Tiyatro Sanatları Müzesi’nde açılan sergide, İkinci Dünya Savaşı’nda Polonyalı ve günümüzde Ukraynalı çocukların resimlerine yer verildi.

Polonya’nın Saraybosna Büyükelçisi Jaroslaw Lindenberg, ülkesindeki çocukların yaklaşık 80 yıl önce çizdiği ile Ukraynalı çocukların bugün çizdiği resimler arasında büyük benzerlikler olduğunu ifade ederek, “Her savaş acımasızdır. Burada Saraybosna’da da binlerce çocuk öldü. Savaştaki çocuklar, çocukluğunu kaybediyor ve bu büyük bir travma.” dedi.

Müze Müdürü Sejla Sehabovic de Ukraynalı çocukların sesini duyurmak için sergiyi açtıklarını, savaşı yaşayan tüm dünya çocuklarının resimlerinden oluşan bir serginin açılmasını hedeflediklerini söyledi.

Saraybosna Savaş Çocukluğu Müzesi Müdürü Jasminko Halilovic ise milyonlarca Ukraynalı çocuğun evinden uzakta olduğunu anımsatarak, Bosna Hersek’te 1992-1995’te yaşanan savaşta da binlerce çocuğun aynı acıyı yaşadığını kaydetti.

Sergi, 30 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek. https://timebalkan.com/bosna-hersekte-cocuklarin-gozunden-anne-savas-istemiyorum-sergisi-acildi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir