Cts. Tem 20th, 2024

Bosna Hersek Ekonomisi Yılın İlk 10 Ayında 5 Milyar KM Açık Verdi

By bosnaklar Kas27,2020

Bosna Hersek’te yılın ilk on ayındaki ihracat, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %11,2, ithalat ise %14,8 azaldı.
Bosna Hersek İstatistik Ajansı verilerine göre yılın ilk on ayında ihracat 8 Milyar 595 Milyon KM, ihracat ise 13 Milyar 922 Milyon KM oldu. Bu dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranı %61,7 olarak gerçekleşti. Capital.ba’nın haberine göre ajanstan yapılan açıklamada, “Bosna Hersek’in Ocak-Ekim arası dış ticaret açığı, 5 Milyar 327 Milyon KM oldu” denildi.

İstatistiklere göre yılın ilk on ayında AB ülkelerine ihracat 2019’un aynı dönemine göre %11,1 azalmayla 6 Milyar 268 Milyon KM oldu. İthalat ise geçen yılın aynı dönemine göre %15,4 azalarak 8 Milyar 467 Milyon KM seviyesinde gerçekleşti. Verilere göre Bosna Hersek, en çok ihracatı sırasıyla Hırvatistan, İtalya ve Almanya’ya yaptı.

Ekonomi Uzmanı İgor Gavran, ihracat ve ithalatta kaydedilen azalmada en önemli faktörün pandemi süreci olduğunu söyledi. Gavran, “Yerli ürünlerle rekabet eden ve aslında hiç ihtiyacımız olmayan mamüllerin ithalatındaki azalma pozitif olarak değerlendirilebilir olsa da maalesef bu azalmanın büyük bir kısmı, ihracatçılarımızın hammadde ithalatını simgeliyor” dedi.

Bosna Sırp Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Odası Sözcüsü Vladimir Blagoyeviç ise pandemi şartları göz önüne alındığında Bosna Hersek’te yılın ilk on ayında hem ihracat hem de ithalatın düşmesinin şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Bosna Hersek, Avro’da sabit kur uyguluyor ve resmi kur seviyesi 1 Avro=1,95583 KM seviyesinde tutuluyor.

Zambak.ba

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir