G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek ilk kez bölge ülkeleri ile ticarette artıya geçti – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek ilk kez bölge ülkeleri ile ticarette artıya geçti

Bosna Hersek’te “Ukrayna için sanat-İnsanlık kazansın” yardım sergisi
Nisan 26, 2022
TBMM Başkanı Mustafa Şentop Bosna Hersek’te temaslarını sürdürüyor
Nisan 26, 2022

Bosna Hersek ilk kez bölge ülkeleri ile ticarette artıya geçti

Bosna Hersek ilk kez CEFTA (Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması) ülkeleri ile ticarette artıya geçti.

Bosna Hersek İstatistik Ajansı’na göre, Ocak-Mart 2022 döneminde CEFTA ülkelerine (Arnavutluk, Karadağ, Makedonya, Moldova, Sırbistan ve Kosova) ihracat 413,42 milyon avro (803 milyon KM), ithalat ise 402,10 milyon avro (781 milyon KM) oldu.

Böylece ilk kez ithalatın ihracatı karşılama oranı yüzde 100’ü aşarak yüzde 102,8 oldu.

Bunun nedeni, ilk çeyrekte ihracattaki yüzde 69,4’lük artış, ithalatın ise yüzde 47,4’lük daha düşük artışıydı.

CEFTA ülkeleriyle olan dengenin iyileştirilmesi, büyük ölçüde, Bosna Hersek’in bu serbest ticaret bölgesindeki en büyük ticaret ortağı olan Sırbistan ile ticaretin iyileştirilmesinden kaynaklandı.

Sırbistan’a bu yılın ilk üç ayında ihracat 303,61 milyon avro (589,7 milyon KM) olarak gerçekleşti ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 86,7 arttı, ithalat ise 356,17 milyon avro (691,8 milyon KM) olarak gerçekleşti ve geçen yıla göre yüzde 46,7 arttı. Bu sayede Sırbistan ile ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 85,2’ye yükseldi.

Diğer CEFTA ülkelerinden Bosna Hersek, Karadağ ile ticarette büyük bir artıya geçmişken, Kuzey Makedonya ile hafif bir eksiye düştü.

Bosna Hersek ayrıca diğer CEFTA ülkeleriyle (Arnavutluk, Kosova, Moldova) ticari ilişkilerinde ithalattan daha yüksek ihracat kaydetti. https://timebalkan.com/bosna-hersek-ilk-kez-bolge-ulkeleri-ile-ticarette-artiya-gecti/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir