G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek liderlerin seçim yasasında uzlaşmaları için dört hafta kaldı – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek liderlerin seçim yasasında uzlaşmaları için dört hafta kaldı

Stoltenberg: Bosna Hersek’i desteklemeye hazırız
Ağustos 14, 2022
Lahmacunda mide bulandıran kıyma hileleri
Ağustos 14, 2022

Bosna Hersek liderlerin seçim yasasında uzlaşmaları için dört hafta kaldı

Bosna Hersekli siyasi liderlerin seçim yasasında değişiklikler konusunda Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’in tanıdığı müddet içerisinde uzlaşabilmeleri için dört haftaları kaldı.

Schmidt iki hafta önce, Bosna Hersek Federasyonunda Boşnak ve Hırvat siyasi temsilcilere, seçim yasasının değişiklikler hakkında öneride bulunmaları için altı haftalık bir süre vermişti.

Schmidt, iki tarafın anlaşmalı bir öneri sunması şartıyla dayatmak istediği karardan vazgeçeceğini söylemişti.

Yüksek Temsilci Schmidt, seçimlerin 2 Ekim’de gerçekleşeceğini de ifade etmişti.

Schmidt’in dayatmak istediği yeni seçim yasası, 2013’te yapılan nüfus sayımına göre Bosna Hersek Federasyonu’ndaki kantonlarda bir etnik grubun toplam entite nüfusunun %3’ünün altında olması durumunda o kantondan Bosna Hersek Federasyonu Halklar meclisine milletvekili seçilmemesini öngörüyor.

Genel olarak şimdiye kadar her kantonda üç milletin de üye çıkarma hakkı bulunuyordu. Schmidt’in dayatmak istediği değişiklik ile bir kantonda bir Sırp, Boşnak veya Hırvat nüfusu %3’ün altındaysa, o kantondan o etnik grubun bir temsilcisi olmayacak. https://timebalkan.com/bosna-hersek-liderlerin-secim-yasasinda-uzlasmalari-icin-dort-hafta-kaldi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir