G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek Ordusu’nda Başörtüsü Yasağına Karşı Dava Açıldı – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek Ordusu’nda Başörtüsü Yasağına Karşı Dava Açıldı

Bosna Hersek’te ‘tartışmalı’ solunum cihazı tedariki hakkında iddianame hazırlandı
Aralık 5, 2020
Bosna Hersek Basını: Türk SİHA’ları Avrupa’yı Korkutuyor
Aralık 7, 2020

Bosna Hersek Ordusu’nda Başörtüsü Yasağına Karşı Dava Açıldı

Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri mensubu Emela Muyanoviç, orduda başörtüsüne izin verilmediği için Bosna Hersek Savunma Bakanlığı aleyhinde inanç hürriyetinin ihlali suçlamasıyla dava açtı.
Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri bünyesinde dokuz yıldır hizmet vermekte olan Emela Muyanoviç, inancı çerçevesinde başını örtme kararı aldıktan sonra önce uzaklaştırma aldı sonra da Bosna Hersek’in doğusundaki bir kışlaya sürgün edildi.

Özgür Avrupa Radyosu’nun haberine göre Emela Muyanoviç, bu uygulamalar üzerine 26 Mart 2020 tarihinde Bosna Hersek Savunma Bakanlığı aleyhinde dava açtı. Bir sonraki celsesi 27 Ocak 2021 tarihinde görülecek davaya ilişkin olarak konuşan Avukat Emir Kovaçeviç, uygulamanın Bosna Hersek Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile teminat altına alınan din hürriyetine aykırı olduğunu söyledi.

2008 yılında Silahlı Kuvvetler mensubu olarak Zenitsa’da çalışmaya başlayan Emela Muyanoviç, ardından askeri eğitim için Yunanistan’a gitti. Muyanoviç, 2011’e kadar kaldığı bu ülkede başını örtmeye karar verdi. Saraybosna’ya 20 km mesafedeki Pazariç askeri kışlasına döndüğünde üsleri tarafından başörtüsünü çıkarması salık verilen Muyanoviç, bu talebi kabul etmeyince disiplin cezası alarak sadece Boşnakların görev yaptığı bir kışlaya “yerleştirildi”.

Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri’nin üniforma yönetmeliği, mensupların askeri üniformalarının görünümü, boyutu, kesimi ve muhteviyatını keyfi şekilde değiştiremeyeceklerini ve dini simgelerin ünforma eşliğinde görünür olmayacak şekilde taşınabileceğini söylüyor.

Muyanoviç’in avukatı Emir Kovaçeviç, açtıkları dava ile Müslüman kadınların örtünmelerini sınırlandıran bu yönetmeliği değiştirmeyi hedeflediklerini vurgulayarak yönetmeliğin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu kaydediyor.

Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri’nde milliyetlerini Boşnak olarak tanımlayan 270 kadın asker görev yapıyor. Bu kadınların önemli bir kısmının da dinin gereklerini düzenli bir şekilde yerine getiren Müslüman askerlerden oluştuğu kaydediliyor.

Askeri Müftülüğün Girişimleri Sonuçsuz Kaldı

Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri Askeri Müftülüğü Başimamı Nesib Haciç, orduda başörtüsü yasağına ilişkin problemin çözümü için bir girişimde bulunduklarını lakin askeri hizmette başörtüsü kullanımını öngörmeyen yönetmeliğe ilişkin tekliflerinin kabul görmediğini söyledi.

Başörtüsünün uçlarının üniformanın altında tutulması ve askeri üniforma gibi üç renkle sınırlı tutulması gibi çözümler önerdiklerini lakin bunların kabul görmediğini söyleyen Haciç, “Örneğin İngiliz ordusunda kadınlar başörtüsü taşıyabiliyor ve kulaklık kullanımı elzem olan pilotluk vazifesi dışında her şeyi yapabiliyorlar” dedi.

İngiltere ordusunda yaklaşık 450 Müslüman görev yapıyor ve yönetmelik çerçevesinde Müslüman askerler, görevlerini ve güvenliği tehlikeye atmayacak şekilde İslami geleneklere uygun şekilde sakal bırakabiliyorlar.

Türkiye’de de hükûmet, 2017 yılında askerlere yönelik başörtüsü yasağını kaldırmıştı.

Zambak.ba


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir