G-5HQRNHEWSG Bosna-Hersek yeni bir Endülüs olma yolunda – Bosnaklar1.com
Bosna Kasabı serbest mi bırakılıyor?
Eylül 27, 2018
Saraybosna Helal Fuarı Başladı
Eylül 28, 2018

Bosna-Hersek yeni bir Endülüs olma yolunda

Emir Suljagiç, Kosova ile Sırbistan arasındaki toprak takasının Bosna’da farklı bir çatışmanın önünü açabileceğini söyledi.

Bosna-Hersek eski Savunma Bakan Yardımcısı Emir Suljagiç, El Cezire için kaleme aldığı analizinde Kosova ile Sırbistan Cumhurbaşkanları arasında toprak değişiminin gündeme gelmesinin Bosna’yı da etkilediğini belirtti. 1939’da dönemin Yugoslavya Krallığı Başbakanı Dragisa Cvetkoviç ve Hırvat siyasetçi Vlado Macek arasında yapılan anlaşmaya atıf yapan Suljagiç, yapılan anlaşmayla siyasi ve idari yetkilerin Boşnakların elinden alındığını ifade etti. Kosova ile Sırbistan arasındaki toprak değişiminin, Bosna’yı bir felaketin eşiğine getireceği uyarısında bulundu.

HIRVATLAR VE SIRPLARIN BOSNA EMELLERİ

Bosna-Hersek devletinin Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar olmak üzere üç kurucu unsuru bulunuyor. Hırvatların ve Sırpların, Bosna’da toprak haklarının olduğu iddia etmeleri, Bosna’yı doğal bir tehlikenin içine atıyor.

Suljagiç, Hırvatların ‘Büyük Hırvatistan’, Sırpların da ‘Büyük Sırbistan’ hayallerinin olduğunu, Kosova ile Sırbistan arasındaki toprak değişimiyle Bosna topraklarının da gündeme gelmesinin, Balkanların batısında yeni bir çatışma riski doğurduğunu ifade ediyor.

Eski Savunma Bakan Yardımcısı Suljagiç bu görüşünü Bosna-Hersek’e bağlı Özerk Sırp Cumhuriyeti lideri Mlorad Dodik’in tavırlarıyla da destekliyor. Dodik birçok defa Bosna’da ayrılma yönünde kışkırtıcı açıklamalar yapmış ve etnik gerilimi tırmandıracak söylemlere başvurmuştu.

BOŞNAKLAR, ENDÜLÜS‘ÜN AKİBETİNE UĞRAMAKTAN ENDİŞE EDİYORLAR

Yaklaşık 600 sene İspanya’da hüküm süren Müslümanlar 15. yüzyılda, Avrupa’nın batısında toplu katliamlara uğramıştı. Avrupa’da yaşayan en kalanalık Müslüman nüfusa sahip Bosna’nın da benzer bir sona sürüklenme kaygısı bulunuyor.

Dünya Bülteni

Kaynak : http://timebalkan.com/bosna-hersek-yeni-bir-endulus-olma-yolunda/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir