G-5HQRNHEWSG Bosna Kasabı serbest mi bırakılıyor? – Bosnaklar1.com
Boşnak lider Bakir İzetbegoviç: Türk halkı Erdoğan’ın liderliğine güveniyor.
Eylül 27, 2018
Bosna-Hersek yeni bir Endülüs olma yolunda
Eylül 28, 2018

Bosna Kasabı serbest mi bırakılıyor?

Bosna Savaşı’nda işlediği suçlardan dolayı  40 yıl hapis cezası verilen Karadzic’in temyiz davasına bakan hakimler konseyi başkanı Meron davadan çekildi.

“Bosna Kasabı” olarak da anılan Radovan Karadzic’in dün Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizmasından (MICT) Meron’un değiştirilmesini talep etmesinin ardından Theodor Meron’un kendi isteğiyle davadan çekildiği duyuruldu.

Hakim değişikliğinin Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) eski başkanı Karadzic’in temyiz davasındaki kararın da ertelenmesine neden olabileceği belirtildi.

Karadzic’in avukatı Peter Robinson, dün MICT’ye sunduğu talep yazısında, hakim Meron’un, Karadzic’in eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinde (ICTY) yargılanması sırasında Srebrenitsa, Saraybosna ve Bosna Hersek’in diğer bölgelerinde işlenen suçlara ilişkin aldığı kararları sebep göstererek, Meron’un temyiz davasında yer almaması gerektiğini ifade etmişti.

İNSANLIĞA KARŞI İŞLEDİĞİ SUÇLARDAN 40 YIL CEZA ALMIŞTI

ICTY, yargılanmasına 2009’da başlanan Karadzic hakkında 24 Mart 2016’da açıkladığı kararında “soykırım”, “insanlığa karşı suç işlemek” ve “savaş kurallarını ihlal etmek” suçlarından eski Sırp siyasetçinin 40 yıl hapsine hükmetmişti. Karadzic, adil yargılanmadığı ve hakimlerin hakkında hüküm verirken hata yaptığı gerekçesiyle aynı yılın temmuz ayında temyiz başvurusunda bulunmuş, beraat etmek ya da yeniden yargılanmak istediğini söylemişti.

Bu arada, hakkında daha önce müebbet hapis cezası verilen eski Sırp komutan Ratko Mladic’in temyiz davasına bakan 5 hakimden 3’ü de kısa bir süre önce MICT tarafından değiştirilmişti. “Taraflı” oldukları gerekçesiyle değiştirilen hakimler arasında Meron da yer alıyordu.

Alınan kararın, Karadzic’in serbest bırakmaya yönelik bir hamle olup olmadığı konusunda şüpheler oluşuyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

https://www.dunyabulteni.net/balkanlar/bosna-kasabi-serbest-mi-birakiliyor-h429835.html


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir