G-5HQRNHEWSG Bosna-Hersek’deki Osmanlı Camileri – Bosnaklar1.com
Osmanlı’nın Mirası: Bosna Hersek
Ağustos 26, 2017
Kurban Bayramı’na sayılı günler kala uzmanlar uyardı!
Ağustos 27, 2017

Bosna-Hersek’deki Osmanlı Camileri

Ali Paşa Camii – Bosna

Ali Paşa Camii: 1561 1560 yılları arasında Budin beyler beyi Hadım Ali Paşa tarafından yaptırılan camii klasik İstanbul stilini yansıtmaktadır. Bir büyük ve 3 küçük kubbesi vardır. Hemen yanında Avusturya Macaristan imparatorluğuna karşı isyan etimiş boşnak şehitlerin türbeleri bulunmaktadır. Gene yakınındaa inşaa edilmiş olan Ali Paşa köprüsü ise günümüze ulaşamamıştır.

Ferhadiya Camii – Bosna

Ferhadiya Camii: Ferhad bey tarafından 1562 yılında yaptırılmıştır. 1 büyük ve 3 küçük kubbesi vardır. Küçük kubbelerden aşağı avluya sarkan çatısı ise 1917’de kaldırılmıştır. klasik osmanlı mimarisinde inşaa edilmiş . Ne yazıkkı savaş sırasında tahribata mahsur kalmıştır.

Gazi Hüsrev Bey Camii -Bosna
1537 yılında Gazi Hüsrev Bey adına inşa edilmiştir. Mimarı Farsi Džem Esir Ali , vaktinde Osmanlı baş mimarıdır. Camii’nin yanında bir şadırvan bir mektep bir abdesthane , Gazi Hüsrev Beyin türbesi , Muvekithane , ve 45 metre uzunluğundaki minaresi ve saat kulesi ile , şehrin merkezi konumunda ve merkezdeki en büyük ve en kapsamlı yapıdır. 1995’ten bu yana savaşta görmüş olduğu hasar nedeniyle restarasyondadır.

Hünkar Camii – Bosna Hersek
1457’de Isa bey tarafından Fatih Sultan Mehmet Han’a armağan olarak yapılmıştır. Yanında, Saraybosna’ya isim veren Saray , bir köprü,bir Kervansaray bir han bir hamam bir değirmen bir tekke ve çeşitli dükkanlarla birlikte büyük bir kompleks halinde inşa edilmiştir. Bugunkü Halini ise 1566’da Kanuni Sultan Suleyman zamanında -çeşitli eklemeler suretiyle – almıstır.
Sultan Abdülmecid Zamanında kopleks yeniden inşa edilmiş, bir kütüphane ilave edilmiş ve tekke genişletilmiştir. Komplekse 1912’de birde Ulema meclisi eklenmiştir.

Koski Mehmet Paşa Camii – Mostar / Bosna Hersek

Gazi Hüsrev Bey Camii- Saraybosna

Haci Aliya Camii – Pocitel koyu-Bosna Hersek

Karagozbey Camii – Mostar Bosna Hersek

 

Kaynak :www.balkanincileri.gen.tr

 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir